Makrobiotické vánoční cukroví! Perníčky, biskupský chlebíček…

Perníčky
1 šálek povidel (švestky, hrušky), 1 šálek celozrnné mouky , 1 šálek mišutky, 2 lžíce strouhaných ořechů, 1/ lžičky tlučeného koření (badyán, skořice a hřebíček), 1 lžíce oleje.

Vše promícháme v misce, řádně propracujeme rukou a necháme alespoň 1 hodinu odpočinout. Těsto můžeme rozdělit na dva díly a rozválena placičky silné cca 1 cm. Z nich vykrajujeme formičkou namočenou ve vodě různé tvary (např. srdíčka). Pečeme je na pomaštěném plechu. Z téhož těsta upečeme v olejem vymazaných a moukou vysypaných formičkách pracny.

Biskupský chlebíček
3 šálky vařených jáhel, 1 šálek celozrnné pšeničné mouky, 1 šálek rozinek, 1 šálek nahrubo nasekaných oříšků, 1 šálek křížal
1 šálek mišutky, 4 lžíce karobových čokoládových peciček, ½ lžičky skořice, 1/ lžičky citrónové kůry, 3 lžíce sušeného, sójového, ovesného nebo kukuřičného mléka, 3 lžíce oleje, ½ lžičky kurkumy.

Jáhly a mouku zpracujeme v míse na těsto a necháme alespoň 4 hodiny na teplém místě kvasit. Křížaly a rozinky povaříme ve vodě a necháme okapat na sítu. Vývar z ovoce použijeme k přípravě polevy.
Když je těsto zkvašené, přidáme ostatní přísady a je-li třeba i trochu vody. Mělo by být husté poddajné, dobře tvarovatelné. Formu na chlebíček vymažeme olejem a vysypeme mišutkou. Vlhkýma rukama vytvoříme z těsta váleček. Jestliže se těsto lepí na ruce a nedrží tvar, přidáme mišutku. Váleček těsta natlačíme vlhkýma rukama do formy.

Pečeme cca 20 minut v silně nahřáté troubě a potom zvolna sušíme 1 hodinu. Při dopékání přikryjeme formu papírem. Upečený chlebíček necháme zcela vychladnout, pak ho nožem a rukama oddělíme od formy a vyklopíme. Štětečkem chlebíček potřeme vrstvou čokoládové polevy.

Kuličky
1 hrnek kokosu nebo strouhaných ořechů, 1 šálek rozinek namočených v sójovém mléce, 1 balíček rýžových burisonů, 1 šálek ječmenného sladu, 1 lžíce karobu, 1 hrnek drobečků z cukroví nebo mišutky.

Poleva čokoládová
1 lžíce karobových peciček (bez cukru), 4 lžíce vody, 1 lžička oleje.
Vše nahříváme tak dlouho, až se čokoláda rozpustí. Je-li třeba, přidáme trochu vody.

Příklad základu krému z krup
3 hrnky uvařených krup, 1 hrnek sójového mléka, 2 až 3 lžíce sójového mléka, 2-3 lžíce javorového sirupu nebo sladu, 2 lžíce oleje.

Čerstvě hodně doměkka uvařené kroupy rozmixujeme po malých částech s horkým sójovým mlékem, olejem a sladidlem tak, aby vznikl jemný a lesklý krém, připomínající sníh z bílků nebo šlehačku.

Vanilkový krém
Do základu pro krém zašleháme ½ balíčku vanilkového dezertu Provamel.

Kávový krém
Do základu pro krém zašleháme 2 lžíce instantní obilné kávy Vita nebo Karo, spařené trochou vřelé vody.

Ostatní recepty najdete v Makrobiotické kuchařce (od Ivy Cmourové).

Připravila: Katka Danzerová

Chcete přidat svůj názor?

Napsat komentář