Moderní technologie pro děti, vhodné nejen pro zábavu

Moderní technologie nás obklopují prakticky na každém kroku a nejinak je tomu i u našich dětí. Ty s nimi mnohdy umí více než my. Hitem posledních dvou let jsou tablety, kříženci mezi smartphony a notebooky. Jsou lehké, snadno ovladatelné a umí nás nejen zabavit, ale zvládnou i hodně práce. Jak se ale na využívání těchto moderních technologií dívá dětská psycholožka? Jsou tablety pro děti jenom zdrojem zábavy, nebo mohou mít využití například při výuce?

PhDr. Jana Zapletalová je psycholožka, předsedkyně Asociace školní psychologie a dlouholetá ředitelka Institutu pedagogicko-psychologického poradenství. Aktuálně se zabývá i vlivem moderních technologií na výuku.

„Výhodou tabletů (např. první dětský tablet Lexibook Lexitab) je z pohledu dnešních dětí zejména jejich atraktivita a možnost rychle získávat informace. Tablety pro děti jsou jim navíc uzpůsobené a snadno se v nich orientují pomocí symbolů a zvuků.  Takže jsou určeny i pro děti, které ještě neumí číst, zároveň je ale pohánějí v touze naučit se číst co nejrychleji, aby se mohly ještě více věnovat hrám nebo získávání dalších informací,“ vysvětluje Zapletalová a dodává: „Mnohé děti baví i vlastní pohybování se v médiu, tápání a objevování nových možností.“

Najít vhodnou věkovou hranici, od kdy jsou tablety pro děti vhodné je ale podle psycholožky složitější. Jsou totiž děti, které moderní technologie baví již od dvou let, kdy jsou obvykle využívány nejprve s pomocí rodičů k edukačním hrám: poznáváme ovoce, zvířátka, barvy, čísla nebo třeba učíme dítě orientovat se v prostoru. S věkem dítěte je možné přidávat další úkoly, konstrukční hry, výuku cizích slov, focení a úpravu fotek apod.

Ukazuje se, že čím dříve začne dítě pracovat s novými médii, tím rychleji si osvojí způsoby jak s nimi pracovat. Určitě se jedná o zručnost, která může posilovat gramotnost dítěte.  Dětem se také rychleji zvyšuje čtenářská gramotnost a některé dovednosti spojené se střídáním činností. Například psychomotorická obratnost a ve vyšším věku i analytické myšlení.

Moderní technologie mohou mít i negativní dopad. Pokud se z pomůcky pro hru a učení stane jediný prostředek k zábavě a komunikaci a nahradí další činnosti, které jsou pro děti důležité, například pohyb a sociální interakaci s kamarády, nastává problém.  Tady je důležitá úloha rodičů, aby dohlédli na to, aby dítě mělo svůj volný čas vyvážený. Rodiče by měli učit svoje děti zacházet s tabletem (např. první dětský tablet Lexibook Lexitab) jako s pomocníkem a nedělali z něj středobod jejich každodenního života. Tam, kde se to neděje a dítě získá tablet nebo počítač právě proto, aby byl od něho „klid“, pak jsme na nejlepší cestě jak vytvořit závislost na tomto médiu.

V poslední době si tablety začínají nacházet svoje místo i ve školách v rámci běžné výuky. Zatím nejoblíbenější je tento pedagogický nástroj v USA, ale postupně se rozšiřuje i do dalších zemí včetně rozvojových. Jedná se o školy, kde si uvědomili, že toto nové médium má řadu zajímavých výhod, které mohou směřovat k podpoře výuky. Dokonce nejen u běžných žáků, ale také u žáků se speciálními vzdělávacími potřebami nebo u žáků, kteří neumí dobře místní jazyk. Bohužel u nás toto běžné zatím není, existovalo pouze několik pilotních projektů.

Tablety a další moderní technologie mají přes wifi přístup k internetu, který je v posledních letech hodně diskutovaný z hlediska bezpečnosti pro děti a mladistvé. Doktorka Zapletalová oceňuje u tabletů tzv. rodičovské zámky, které dokáží zamezit přístupu dětí k pro ně nevhodným informacím. Zde opět záleží na věku dítěte a na postoji rodičů, aby byli schopni zvážit možná rizika. Obecně lze říci, že nevhodné jsou stránky, které se věnují sexualitě, násilí, agresivitě, xenofobním náladám apod.. Jsou to ale často také nepřesné nebo dokonce lživé informace, chaty a komunikační kanály, kde je pravděpodobně největší riziko manipulace s dětmi a to ve všech možných oblastech včetně případného zneužívání dětí. Rodiče by měli s dětmi o těchto rizicích mluvit a pravidelně kontrolovat, co děti na internetu dělají.

„Myslím, že velmi důležité je, aby s každou technickou novinkou rodiče dokázali uplatňovat zdravý rozum. Vždy je to tak, že děti mají zájem o nové věci a pokud toho zájmu využijeme, můžeme jej podchytit pro dobro věci a děti někam posunout. Nikdy nespojovat tyto záležitosti s velkými očekáváními, že se stane zázrak a například se naše dítě naučí anglicky mnohem rychleji. Učení je proces se svými pevnými pravidly, takže vždy vyžaduje naše velké úsilí o zapamatování si a v tom tato média mohou pomoci,“ vysvětluje PhDr. Zapletalová.

Když toto budou rodiče respektovat, tak se nemohou výběrem tabletu zklamat. Také se ukazuje, že pokud s něčím vyrůstáte, mají to děti zažité a snáze se s moderními technologiemi naučí zacházet.

PhDr. Jana Zapletalová

První dětský multimediální tablet v českém jazyce Lexibook LexiTab

Sparkys přichází na trh s prvním dětským multimediálním tabletem Lexibook LexiTab. Děti jsou často mnohem větší fandové nových technologií než my dospělí. Proto je dětský tablet určen přímo pro ně. Mohou s ním poslouchat hudbu, fotit a upravovat fotografie. Mohou se s ním učit, číst knížky i si hrát. I surfování na internetu je v něm díky rodičovskému zámku zcela bezpečné.

LexiTab je tablet pro děti určený nejen pro zábavu, ale i na vzdělání. Nabídka funkcí je široká stejně, jako tomu je u tabletů pro dospělé, ale s tím rozdílem, že přístup na internet (přes WIFI) je pod rodičovským zámkem (možnost nastavení užívání a celková kontrola internetových stránek). V tabletu je nahráno 50 aplikací v hodnotě 1 800 Kč. Najdete zde hry, kvízy, logické úkoly a dokonce 50 e-knih v českém a stejné množství i v anglickém jazyce. Ve vzdělávacích hrách se děti učí zajímavosti z historie, zeměpisu a zábavnou formou i slovíčka a písničky v angličtině.
V tabletu je nahrán i celý film Kozí příběhy.

Další aplikaci si děti za dozoru rodičů mohou stáhnout z Lexibook marketu. V tabletu nechybí ani web kamera a předinstalovaný jednoduchý a vtipný program na úpravu fotek a program na přehrávání videí.

Tablet je také lehoučký, váží necelých 400 g, takže jej zvládnou i menší děti. Navíc je v barevném a pogumovaném obalu, takže vydrží i nějaký ten pád. Jako všechny tablety je snadno ovladatelný dotykem.  Tablet je červený s možností přikoupení barevných silikonových obalů v černé, oranžové a zelené barvě.

Doporučená maloobchodní cena: 3299 Kč

 

Chcete přidat svůj názor?

Napsat komentář