Monetova vášeň pro květinové cibulky

V roce 1886 vykvetla velmi zvláštní láska. Claude Monet, který byl v té době stále neznámým francouzským malířem, byl pozván, aby doprovázel svého hosta v Nizozemí na projížďce do polí květinových cibulek. Claude Monet to nazval jednoduše „oslnivé“. To byl ten okamžik, kdy se objevila jeho vášeň pro květinové cibulky. Fotograf Wouter Koppen cestoval do Giverny, aby zachytil malířovy květinové cibulky v rozkvětu v Monetových nádherně navržených zahradách.

Paleta barev
Monet se přestěhoval do vesnice Giverny přibližně 90 kilometrů západně od Paříže v roce 1883. V roce 1886, když jeho vášeň pro barvy rostlin a květin zesílila, se rozhodl provést změnu vlastní zahrady. Monetův bezchybný cit pro barvu vedl ke vzniku úžasné palety barev. Na jaře zahrada explodovala barvami díky velkým množstvím kvetoucích cibulek, například tulipánů, narcisů a kosatců. Láska k cibulkám se také ukázala v jeho malbách.

Dvě zahrady
Monet navrhl svoji první zahradu „Clos Normand“ s vášní, ale nepodařilo se mu ji v určitém místě zvětšit, protože v cestě stála železniční trať. Tato láska k zahradničení ho však brzy znovu překonala a on začal vytvářet zahradu na druhé straně tratě. Monet vytvořil v této zahradě zcela odlišný svět než v té první. Vypadala jako drobný kus Japonska, ale navržený Monetovým stylem. Tuto zahradu nazval „Le jardin d’Eau“ (Vodní zahrada).

Vlastnoruční sázení květinových cibulek
Inspiroval vás příběh, abyste sami začali sázet květinové cibulky? Pokud ano, můžete si vytvořit vlastní „Monetovu zahradu“. Vyberte si květinové cibulky, které považujete za krásné, a zkombinujte barvy a tvary, které vás činí šťastnými.  Jak se sází květinové cibulky:

  • Vykopejte v zemi otvor o hloubce přibližně trojnásobku tloušťky květinové cibulky/hlízy/brambory. (Rada: vždy se řiďte směry na balení.)
  • Zasaďte květinovou cibulku do otvoru s „nosem“ směřujícím nahoru a „bradkou“ směřující dolů.
  • Zakryjte květinové cibulky půdou vykopanou z otvoru.

 

Chcete přidat svůj názor?

Napsat komentář