“Mrtvá kočka, dobrá kočka …”

řekl elegantní muž v černém obleku a štítivě ji překročil. Bezvládné kočičí tělo leželo na okraji chodníku, zřejmě odhozeno projíždějícím autem. Bylo horké letní odpoledne, elegán středních let se v tmavém kvádru prokazatelně potil, jeho obličej nesl stopy únavy a z jeho očí se dalo číst chladné pohrdání. Kočka.

 

Takové malé chlupaté zbytečné nic. O jeden kočičí život méně, nebo více, co na tom záleží? Toulavých koček jsou plné ulice. Překáží. Co s kočkou? Jaký je z ní užitek? Kočky ve městě? Havěť, co si zaslouží vyhubit. Kolem kočičí mrtvolky spěchají mladí i staří, zahledění do svých životů kráčí vstříc svým osudům, a s nezájmem míjí něco tak nepodstatného jako malé ztuhlé kočičí tělíčko.

Se stejným nezájmem dav přehlíží i chladného podnikatele. Ten právě vzrušeně s kýmsi hovoří prostřednictvím luxusního mobilního telefonu, živě gestikuluje a stále více rudne v obličeji – že by špatné zprávy? Muž stále více zvyšuje hlas, zcela zapomíná, že je uprostřed davu. Z jeho očí lze číst vztek a zlost. Zrychluje chůzi a zaslepen svými emocemi vkročí do jízdní dráhy.


Lidé se navzájem potkávají a míjejí, vráží do sebe a přesto se nevnímají. Tvoří jen lhostejný dav. Sportovní vůz se řítí ulicí nepovolenou rychlostí. Blíží se k davu. Kvílení brzd . Výkřik. Pak dutá rána. Na chodník vystříkne krev. Dav tiše přihlíží. Tělo v tmavém obleku dopadne na zem a zůstává nehybně ležet. Pravá ruka zarputile svírá mobil. Z očí lze číst mrtvý chlad bez emocí. Bezvládný podnikatel leží strnule na boku. Dav jej míjí a spěchá vstříc svému osudu. Dva mladíci v pubertálním věku se poflakují v ulicích. Blíží se k davu. Nic je netrápí, mají celý život před sebou.

U lidského těla, v němž právě vyhasl život, se zastavují. Zírej vole, další kravaťák, co to nezvlád vyjde z úst jednoho z nich. Druhý se jen povzneseně ušklíbne, a štítivě mrtvé tělo překročí. Člověk. Takové velké důležité cosi. Život jde dál . . . Stalo se, nestalo? Bylo, nebylo? A mělo by být? Kdo ví, zda a jak spravedlnost (ne)funguje.

Autorka: Aga Grey www.felinogrey.estranky.cz

Chcete přidat svůj názor?

Napsat komentář