Na co si dát pozor při dovolené na horách?

Milovníky zimy, sněhu a sjezdovek sice letošní zima zatím nepotěšila, ale nadšenci lyžování či snowboardingu si vždy najdou cestu, jak strávit čas na zasněžených vrcholcích hor – třeba v zahraničí na ledovci. Patříte i vy mezi vyznavače zimních sportů? Pak pro vás máme pár tipů, na co si dát pozor, aby se z dovolené na horách nestala noční můra.7

  • Zdraví především! Nošení přilby a dalších ochranných pomůcek, například chráničů páteře není na českých svazích povinné. Ale třeba v Rakousku či Itálii nesmí děti bez helmy na sjezdovku vůbec vyjet. Nákup tohoto vybavení pro celou rodinu není zanedbatelnou investicí, ale rozhodně se vyplatí. V pohybu vás ochranné pomůcky omezovat nebudou a naopak vám dodají větší pocit bezpečí během zimního dovádění. Myslete však na to, že ani helma není všemocná a na sjezdovce můžete přijít k úrazu relativně snadno. A proto se před odjezdem nezapomeňte pojistit. Nebude vás to stát více než pár stovek a pojištění pokryje případné statisícové náklady zdravotních výloh.

Speciální tip: Nehody se nevyhýbají téměř nikomu, a tak rozhodně není od věci, sjednat si i pojištění odpovědnosti, v případě, že byste na sjezdovce někoho zranili nebo něco poškodili. Toto pojištění se Vám určitě bude hodit i v běžném životě.

Problém: Nestihla jste si zajít do pojišťovny?

Rada: Pojištění se dá sjednat rychle, třeba přes internet nebo mobilní aplikaci. „Cestovní pojištění můžete vyřídit i těsně před cestou na dovolenou přes chytrý telefon, například prostřednictvím aplikace smartbanking,“ doporučuje Pavla Hávová, tisková mluvčí ČSOB. Jediné, co musíte zvážit, je, jaká varianta pojištění je pro vás ta pravá. Pokud jste vy nebo někdo z vaší rodiny vyznavačem freeridu, pak se určitě musíte pojistit na nebezpečné sporty. Lyžování na vyznačených sjezdovkách však rizikovým sportem není, a tak vám bude stačit pojištění běžné.

Problém: V zahraničí mi byly odcizeny doklady, co s tím?

Rada: Odcizení oznamte místní policii a požádejte o sepsání protokolu. Pak kontaktujte zastupitelský úřad, kde se dozvíte další postup. U krátkodobých pobytů bývá vystaven tzv. cestovní průkaz, který poslouží k návratu do ČR.

  • Vezměte si platební kartu i hotovost. Je určitě nezbytné, mít u sebe určitou hotovost v místní měně, kterou budete moci zaplatit třeba za toaletu nebo jízdenku. Velká hotovost v peněžence je ale lákadlem pro zloděje. „Platební kartou můžete platit u obchodníků v zahraničí stejně jako u nás a je to nejpohodlnější způsob, jak si v zahraničí služby či zboží pořídit,“ uvádí Martina Slavíková, mluvčí Ery a Poštovní spořitelny.

Problém: V zahraničí mi byla odcizena platební karta, co mám dělat?

Rada: V případě ztráty nebo krádeže, je nutné kartu co nejdříve zablokovat, aby ji nemohl nikdo zneužít. Postup je následující – zavoláte do své banky na telefonní linku k tomuto účelu zřízenou, kde operátorovi nahlásíte potřebné údaje a zažádáte o zablokování karty. Rozhodně se vyplatí si před odjezdem číslo této linky uložit do telefonu. Po nahlášení události operátor vaši kartu okamžitě zablokuje, takže ji už nikdo nebude moci zneužít. Po návratu domů pak stačí zažádat o vydání karty nové.

Speciální tip: Pokud používáte nejen svou debetní, ale i kreditní kartu, vybavení na hory plaťte raději tou kreditní. Třeba ČSOB i Era nabízejí speciální pojištění proti krádeži, poškození či zničení koupené věci. V praxi to pak znamená, že za ukradené lyže nebo zničenou bundu, které jste platili kreditní kartou s touto službou, dostanete peníze zpět. Ale pozor! Pojištění se vztahuje pouze na zboží zakoupené v České republice, jehož minimální hodnota je 1 500 Kč. Roční pojistné plnění je 70 000 Kč a spoluúčast klienta 500 Kč.

  • Zajistěte si roaming pro volání ze zahraničí do Čech.
  • Lékárnička! Vezměte si s sebou nejen ty léky, které trvale užíváte, ale také ty na nejčastější zdravotní obtíže. Na horách se vám bude hodit zejména opalovací krém s vysokým faktorem, náplasti, gel na namožené svaly, obinadlo a lůj na rty.

Chcete přidat svůj názor?

Napsat komentář