Najděte si svůj vlastní fitness styl

Patříte mezi věčné sportovní začátečníky? Máte své cíle, ale nevíte jak jich dosáhnout? Hledáte ten nejlepší způsob, který vám garantuje výsledky? Kupodivu to nemusí být tak složité. Ono totiž neexistuje žádné perfektní či nejlepší cvičení. Nejlepší je to, které vás bude bavit a na které se budete vždy těšit. Záleží jen na vás.

 

Pokud vás něco baví, budete to chtít praktikovat častěji. Ovšem pokud ve vás něco probouzí nechuť, pak se tomu budete chtít vyhnout. A totéž platí u sportu. Nesnášíte běh? Pak jej neprovozujte, i přestože všichni tvrdí, jak je báječný a jaké má skvělé výsledky. Nebudete z něj mít dobrý pocit a dobré výsledky už teprv ne. Život je plný věcí, které neděláme rádi, neničte si tedy svůj postoj ke sportu provozováním aktivit, které ve vás nevyvolají pozitivní pocit. Jestliže cvičíte s vášní a radostí, obvykle dosáhnete mnohem lepších výsledků.

 

Opravdu nesnášíte veškerý pohyb?

Vy, kteří se vymlouváte na to, že vás sport a pohyb prostě nebaví, sáhněte si do svědomí. Z nespočtu možností lze i pro vás určitě alespoň jednu zábavnou najít. A dokonce si na ni vypěstovat zdravý návyk. Fitness expertka ze společnosti Herbalife, Samantha Clayton, vám na základě následujících otázek pomůže najít pohybovou aktivitu vhodnou právě pro vás.

 

V čem jste dobří?

Sebedůvěra je klíčem k úspěchu a ve sportu to platí obzvlášť. Popřemýšlejte o svých dovednostech. Pokud preferujete kolektivní sporty nebo sporty ve skupině, pak je pro vás ideální zapsat se do místního sportovního oddílu. Například volejbal, který není závislý na počasí. Jste dobrý plavec? Zlepšete se v plavání a věnujte se mu pravidelně. Milujete tanec? Zapište se do několika kurzů a poté si vyberte ten váš NEJ. Uběhnete mnoho kilometrů, ale obáváte se, že to nedokážete pravidelně? Vezměte s sebou kamarádku nebo partnera. Druhá osoba vám to nedovolí jen tak vzdát a navíc se před ní budete chtít trochu předvést. Nenechte se odradit tím, že někdy změníte názor a od pohybu upustíte, nebo mu naopak propadnete. Když si najdete to, v čem jste dobří, nebudete chtít tak snadno přestat.

 

Co jste rádi dělali jako teenageři?

Pokud jste se fyzické aktivitě léta nevěnovali, vzpomeňte si na to, co jste dělali jako děti nebo teenageři. Co vás bavilo? Reprezentovali jste školu v atletice? Milovali jste hodiny plavání? Chodili jste po škole hrát badminton? Jezdili jste na zamrzlém rybníku a nemohli se s ním rozloučit ani po setmění? Podlehli jste jako malí kouzlu koloběžky nebo inline bruslí? To vše můžete dělat i dnes. Co takhle sport s trochou nostalgie z dětství?

 

Jaké jsou vaše cíle?

Zamyslete se nad tím, čeho chcete pohybem dosáhnout. Pokud si chcete hlavně zlepšit kondici, pak volba typu aktivity není až tak podstatná. Jestli jste si do svého kalendáře dali za cíl uběhnout závod na 5 km, pak je třeba zaměřit se na běh na delší tratě. Toužíte-li po nárůstu svalové hmoty, cvičení s odporem a větší zátěží by mělo být zásadní součástí vaší aktivity. Je důležité stanovit si určitý cíl jak pro krátkodobý, tak pro dlouhodobý úspěch. Spojení aktivity s vaším cílem vám pomůže lépe identifikovat ten nejlepší druh sportu přímo pro vás.

 

Kolik času můžete sportu věnovat?

Jedna z nejdůležitějších otázek, na které si musíte odpovědět při plánování pohybové aktivity. „Dejte si závazek a poctivě ho dodržujte. Stanovili jste si alespoň dvacet minut denně? Pak najděte cestu, jak to skutečně splnit. Budete se cítit sebevědomější a vaše tělo si na pohyb vytvoří návyk“, doporučuje Samantha Clayton.

 

Rada na závěr

S ideálním sportem je to stejné, jako když se děti učí novým věcem. I vy stále zkoušejte nové věci, dokud nenajdete ten pravý sport a nezamilujete si ho.

 

Trendy pro rok 2015

Několik posledních let je v módě rychlá, ale náročná fyzická aktivita prováděná za co nejkratší dobu. Tento typ sportu si získává stále více fanoušků, zaručuje výrazné zlepšení kondice a vybudování aktivní svalové hmoty. U některých lidí vyvolává vyplavování serotoninu, tedy hormonu štěstí,  během cvičení i po něm dokonce závislost. Prim hrají krátké tréninky v podobě funkčních tréninků, cross-fit či hard core tréninků nebo takzvaného HIIT. Jedná se většinou o série cviků prováděných s maximální intenzitou co nejrychleji.

Populární je také propojování jednotlivých typů cvičení. Novinky ve světě skupinových lekcí:

  • Piloxing – spojení hodin ladného pilatesu, energického boxu a svůdného tance
  • Jump box – propojení jumpingu na trampolínkách a kick-boxu
  • Niq – propojení prvků jógy, pilates, tai-chi a taekwon-do
  • Jogalates – kombinuje meditativní pozice jógy s cvičením pilates
  • Bollyrobics – předlohou pro tohoto následníka populární zumby je bollywoodský tanec
  • Fitbox –prvky boxu jako jsou kopy a údery směřující do totemů prováděné ve svižném stylu

Chcete přidat svůj názor?

Napsat komentář