Návod zdarma: Pleteme ponožky s patou krok za krokem vel. 38

Potřebujeme: 
5 krátkých jehlic číslo 2,5, vlna: ponožková vlna 4 vlákna,  75% vlna, 25% polyamid. 50g cca 210m.

Vzory:
Pružný vzor: 2 oči hladce, 2 oči obrace
Lícový žerzej: stále hladce (pleteme na 5ti jehlicích tak se plete stále hladce jinak samozřejmě hladce v lícové řadě a obrace v rubové)

Velikost 38
Nahodíme 64  ok (pokud máme jehlice o půl čísla menší tzn. číslo 2 použijeme na pružný vzor menší jehlice). Na každé jehlici máme 16 ok. Upleteme 18 řad pružným vzorem.Pak pleteme rovně 25 řad, pokud chceme krátké ponožky, v případě že chceme vysoké tak upleteme 45 řad.

Pata Po 25ti řadách (já jsem pletla krátké ponožky) dáme na jednu jehlici 32 očí. Takže pleteme na dvou jehlicích, dvě necháváme v tuto chvíli bez povšimnutí. Z rubové strany upleteme na začátku a na konci řady 2 oči hladce. V lícové řadě vše hladce. Takto 15x obrace. Tzn. dohromady upleteme 30 řad.Šipky ukazují krajová očka, která jsou pletena z rubové strany hladce, jaký vytvářejí vzorek
Nyní si rozdělíme našich 32 očí takto 10-12-10 (jsme v lícové straně)Ujímáme v každé řadě 1 oko, vždy přidáváme neupletené oči z obou stran.V lícové řadě upleteme 10 očí hladce, pak 11 očí, jedno neupleteme, další upleteme a přetáhneme neupletené očko přes upletené očko. V rubové straně začínáme tak, že splétáme 2 oka obrace (tzn. na jehlici máme 12 očí, z jehlice přidáme neupletené oko a spleteme obrace).Ujímáme z obou stran tak dlouho, dokud nemáme na jehlici našich 12 prostředních očí.Nabírání:
Na jehlici, na které máme pleteninu, nabereme 15 ok (14  ok  nabíráme v mezírkách, které se vytvořili v předchozím pletení z 15 rubových řad, do posledního uzlíku zapíchneme jehlici, to proto, aby se nám nevytvořila velká dírka). Pokračujeme v pletení na 2. a 3.jehlici.
Na novou jehlici si nabereme 15 ok. Nyní zapíchneme jehlici hned do prvního uzlíku a pak nabereme 14 oček.Rozdělíme si pleteninu tak, abychom na těchto jehlicích, kde jsme ujímali a nabírali měli 21 ok (jehlice 1 a 4). Na ostatních dvou máme 16 očí, tak jako na začátku.Pozor: První nahozenou jehlici: upleteme 6 očí a nahozená očka musíme otočit, abychom pletli oka tak, jak se mají.Upleteme 2 řady a začneme ujímat. Ujmeme dohromady 5x v každé třetí řadě, taky abychom měli na všech jehlicích stejný počet ok.Ujímáme tedy na 1. a 4. jehlici. Na první jehlici spletu hladce předposlední a předpředposlední oko. Na 4. jehlici upletu první oko hladce, druhé oko přendám na pravou jehlici jako když ho chci uplést, ale nepletu, 3. oko upletu hladce a neupletené přes něho přetáhnu.

Nyní upleteme rovně 50 řad.

Ujímání špičky:
4x ujmeme každou 3. řadu
3x ujmeme každou 2. řadu

Pak ujímáme v každé řadě.

Na konci zůstanou na každé jehlici 2 oči, ty stáhneme k sobě, vlnu přetáhneme do rubu a zakončíme.

Jak ujímat špičku: ujímáme na každé jehlici.
Na 1. a 3. jehlici splétáme předposlední a předpředposlední oko hladce poslední hladce.
Na 2. a 4. jehlici první oko hladce, druhé oko přendáme na pravou jehlici jako když ho chci uplést, ale nepletu, 3. oko upletu hladce a neupletené přes něho přetáhnu.

Pokud máte nějaký dotaz, nevíte si rady, napište mi vendulka@pritelkyne.eu

Přeji krásné hřejivé ponožky, tyhle mne naučila maminka, za což jí moc děkuji 😀 .

 

Chcete přidat svůj názor?

Napsat komentář