Navštěvuji kurz hubnutí! Jaká byla 2. lekce?

Při tomto setkání jsem se dozvěděla opět další užitečné informace týkající se zdravého hubnutí. Nejprve jsme rozebraly (opět jsme tam byly pouze ženy) zápisky naší (neboť je to skupinový kurz) celotýdenní stravy, kterou jsme poctivě zapisovaly do našich formulářů. A jaký byl výsledek?

Jednou z největších chyb, kterou většina z nás (s nadváhou a obézních) dělá je, že jíme příliš rychle a hlavně za pochodu. Nevychutnáváme si jídlo u stolu, pěkně v klidu, většinou jsme přitom zaměstnány i něčím jiným nebo se prostě nechceme cpát před přítelem, manželem nebo návštěvou a prostě se raději schováme s řízkem v kuchyni u nádobí, kde ho do sebe nacpeme během pár minut.
Samozřejmě je nám pak z toho špatně a bolí nás břicho, protože jsme hltaly a nacpaly to do sebe jen tak mimochodem, hlavně aby to nezůstalo na talíři.

Dále jsme ze zápisků přišly na to, že další chyba, kterou dělají také mnohé z nás je, že nesnídáme (často vypijeme jen kafe) a začínáme jíst později. Při přípravě oběda (kdy jsme předtím snědly nějakou čokoládu nebo chipsy, protože jsme měly hlad už nemohly vydržet) ochutnáváme, pak se pořádně najíme, a to si často naložíme porci, kterou by nespořádal ani pořádnej kus chlapa. V případě, že máme děti, tak po nich ještě po vydatném obědě,dojíme všechny zbytky, protože jsme prostě tak od “našich” naučeny – hlavně nezbytkovat.

Kolik,  jak rychle a kdy by se mělo jíst?
Samozřejmě 5krát denně s odstupem 2-2,5 hodiny, kdy poslední jídlo sníme 4 hodiny předtím než jdeme spát, a to s následujícím rozdělením množství:

Snídaně: 20-25% denní potřeby
Svačina: do 10ti % denní potřeby
Oběd: 30-35% denní potřeby
Svačina: do 10ti % denní potřeby
Večeře: 25-30% denní potřeby

Proč vlastně nemůžeme jíst před spaním? Jednak proto, že se dost špatně usíná s plným žaludkem, někdo má z toho zlé sny, ale hlavně proto, že už se vůbec nehýbeme a tudíž vše, co jsme snědli pěkně naše tělo uloží.

Jak rychle jíst?
Snídaně by se měla jíst zhruba 10 minut (samozřejmě pokud to není jogurt), oběd minimálně 15-20 minut, opět záleží na tom, co jíme, večeře minimálně 12 minut.

Jaké jsme dostaly úkoly na následující týden?
1.
Zaznamenávat jídelní režim jako předchozí týden a ke každému záznamu udělat tečku pokud jsme nezapomněly jíst pomalu.
2.
Dále dodržovat pitný režim 2,5-3l
3. Každé sousto rozkousat alespoň 20krát, sedět s jídlem u stolu a prostě jíst, nedělat nic jiného ani číst noviny
4. Pokračovat v procházkách a zvýšeném pohybu, se kterým jsme předešlý týden začaly.
5. Popřemýšlet nad tím, čím se za toto úporné snažení odměníme. Samozřejmě největší odměnou nám bude samotný váhový úbytek, avšak to bude trvat několik měsíců, a proto si jednoduše vymyslet odměny za dílčí výsledky nebo pouze třeba za to, že poctivě dodržujeme všechny úkoly.

Tak to je vše z druhé lekce. O další vám napíši příští týden.

Mimochodem, taky jsme si měřily tuk v těle. Každý by měl mít v těle tolik tuku jako je jeho BMI index (to je v případě že se jedná o nižší ročníky, samozřejmě s vyšším věkem je podíl tuku v těle možný vyšší), většinou je to však u lidí s nadváhou a obézních víc.

Chcete přidat svůj názor?

Napsat komentář