Nepostradatelné bylinky – kopr a majoránka

Aromatické bylinky a zelené koření mají v biologické zahradě zcela mimořádné místo a význam. Bylinky nejen působí ozdravně na lidský organismus, mají také značný vliv na zlepšování úrodnosti půdy a působí jako prevence proti určitým škůdcům a chorobám rostlin.

Mnohé z bylinek jsou navíc okrasné a nádherně voní. Dnešní díl seriálu je zaměřený na pěstování kopru a majoránky a recepty z ryb.

Kopr
Čerstvá nať se používá do salátů, polévek, omáček a do nakládaných okurek. Dá se rovněž sušit a mrazit.
Kopr vyséváme jako značkovací rostlinu, kromě toho ještě postupně od jara do podzimu mezi ostatní druhy zeleniny a na okraje záhonů, protože odpuzuje škůdce. Několik rostlin se uplatní také na bylinkovém záhonu.
Rostliny dosahují výše až 1m. Pár jich necháme na příhodném místě dozrát, a tak budeme mít postaráno o osivo na příští rok – Kopr se snadno vysemení a vypadá zajímavě i mezi květinami.
Jeho chuť je svěží, lehce hořkosladká.
 

Rybí filé s koprovou omáčkou
500g rybího filé, sůl, pepř, 2 lžíce másla
Omáčka: 3 polévkové lžíce vývaru (i z ryby), 3 žloutky, 3 lžíce másla, sůl, mletý bílý pepř, 1 lžíce citrónové šťávy, 2 lžíce mladého kopru

Postup
Rybí filé osolíme, opepříme, opečeme na másle. Mezitím uděláme omáčku. V kotlíku postaveném do většího kastrolu s vařící vodou šleháme žloutky s vývarem a postupně zakapáváme rozpuštěným máslem. Když omáčka zhoustne, ochutíme pepřem, solí, citrónovou šťávou a nasekaným koprem. Opečené filé přelijeme omáčkou a podáváme s bramborami a salátem. Omáčku můžeme použít i na vařené hovězí maso nebo na smaženou zeleninu.

Majoránka
Zejména sušená nať s nerozvinutými poupaty patří k nejužívanějším a nejoblíbenějším druhům koření české kuchyně, ale výborná je i čerstvá. Dá se použít do mnoha masitých a zeleninových pokrmů. Vypěstovaná v biozahradě je nejaromatičtější a nejhodnotnější, proto jí vyhradíme dost místa nejen na bylinkovém záhonu.
Je to jednoletá rostlina, pěstuje se většinou ze zakoupených sazenic, ale i ze semen. Ta vyséváme v květnu přímo na stanoviště a vzešlá jednotíme na vzdálenost zhruba 10cm. Vytváří asi 20cm vysoké poléhavé keříky.
Nať k sušení seřezáváme, než poupata rozkvetou, a jen tak, aby rostliny znovu obrazily a poskytly další sklizeň.

Ryba v červené košili
4 porce ryby (filé), 4 slabé plátky anglické slaniny, 3 lžíce mléka, hladká mouka, 2 lžíce oleje, citrónová šťáva, 1 cibule, 500g rajčat, tymián a majoránka, sůl, pepř, cukr

Postup
Porce ryby očistíme, pokapeme citrónem, osolíme a půl hodiny necháme odležet. Pak omočíme v mléce, obalíme v mouce a krátce grilujeme nebo opečeme. Poté obalíme ve slanině a opečeme na pánvi, podle chuti dosolíme a pokapeme citrónem. Mezitím na oleji zpěníme cibulku, na to vložíme pokrájená rajčata a uděláme hustou omáčku, ochutíme solí, cukrem (1 lžička), tymiánem, majoránkou a pepřem.
Polijeme s tím rybu a podáváme s bramborami nebo s chlebem.

Chcete přidat svůj názor?

Napsat komentář