Nepostradatelné bylinky šalvěj a heřmánek

Šalvěj
Asi půlmetrový keřík, ozdobný stříbrnými plstnatými listy a v červnu množstvím modrofialovými květů. U nás se sušená nať používá spíš na přípravu léčivých čajů proti zánětům a nachlazení než jako koření.

Šalvěj se pěstuje ze semen nebo sazenic. Vysazujeme ji do bylinkových záhonů a čerstvě utržené lístky přidáváme pro oživení chuti do všech druhů čaje nebo jimi kořeníme masité a zeleninové pokrmy. V biologické zahradě má však širší uplatnění. Spolu s levandulí se osvědčuje jako ochránce a společník růží. Čerstvou i sušenou nať přidáváme v malém množství do rostlinných zákvasů a ve větším do kompostu a mulče.

Odpuzuje mšice, housenky a slimáky.

Na jaře odstraníme suché výhonky a zbývající nejméně o polovinu zkrátíme. Po pěti letech je třeba vysadit novou rostlinu.

Šalvěj zmírňuje  nadbytečné pocení, ničí bakterie, působí protizánětlivě, podporuje trávení a zlepšuje funkci žlučníku a jater.Je to tedy nedráždivé, zdravé koření, pokud se neužívá denně v nadměrných dávkách.
Šalvěj patří na skopové a jehněčí pečeně, k telecímu masu, k rybám a do jídel z drštěk. Používá se do kořeněných bylinkových směsí spolu s mátou, rozmarýnem, majoránkou, dobromyslí, bazalkou, přidává se do karbanátků, sekané, paštik. Má velmi výraznou  chuť, proto jí nepoužíváme mnoho.

Recept

Srnčí hřbet

Potřebujeme:
1kgsrnčího hřbetu, 100g slaniny, 50g šunky, 2 šalotky, 100g másla, 1 menší celer, 1 petržel, 1 mrkev, špetka šalvěje, bedrník, 2-3 hřebíčky, 1 lžička kaparů, 1/8l kysané smetany, sůl, pepř, 1l kysaného mléka na naložení.

Postup:
Hřbet naložíme do kysaného mléka na několik dnů. Pak necháme okapat, maso protáhneme slaninou a šunkou a dáme na rozpálené máslo se šalotkami a s kořenovou zeleninou. Přidáme koření a pečeme. Ke konci pečení přidáme kapary a poléváme kysanou smetanou.

Heřmánek
Známá a osvědčená léčivá bylina i nepostradatelný pomocník v biologické zahradě.
Napoprvé heřmánek pěstujeme ze semene, které vysejeme v malém množství na bylinkový záhon i na různá místa po celé zahradě. Keříky dorůstají výšky 20 až 40 cm a v létě zkrášlují  zahradu záplavou drobných bílých květů se svítivě žlutými středy.Část jich otrháme a usušíme, ostatní necháme vysemenit. Přibližně na začátku srpna vytrháme nevzhledné zbytky rostlin.

Příští rok se heřmánek objeví na mnoha dalších místech. Jeho nadměrného rozšíření se nebojíme – potlačí totiž běžný plevel, ale na rozdíl od něho se ho v případě potřeby snadno a rychle zbavíme.

Pomáhá proti plísním, takže by měl jako soused, přísada do mulče či zákvasu doprovázet především česnek, cibuli, pórek, rajčata a cukety.

 

Chcete přidat svůj názor?

Napsat komentář