Nezapomínejte na vitaminy skupiny B

Vitaminy skupiny B jsou nezbytné pro správné fungování našeho organismu. Jejich nedostatek může u lidí způsobit pocity únavy, strachu, problémy se spánkem, padání vlasů nebo nejrůznější ekzémy a akné. Vitaminy skupiny B vám dodají energii, podporují trávení a činnost vašeho srdce.

 Vitaminy skupiny B, souhrnně nazývané jako B-komplex, jsou esenciální látky, které jsou rozpustné ve vodě. Denní dávka je přibližně 1 miligram. Vitaminů z této skupiny je několik, pokud zjistíte, který typ vitaminu B vám chybí a doplníte jej, můžete si ušetřit mnoho obtíží. K těm nejdůležitějším patří:

 

  • Vitamin B2 (riboflavin): zasahuje do metabolismu cukrů, tuků a bílkovin. Je účinnou prevencí proti migréně, pomáhá ke zdravé pokožce, vlasům a nehtům. Přispívá k udržení normálního stavu zraku a ke snížení míry únavy a vyčerpání.
  • Vitamin B6 (pyridoxin): říká se mu vitamin sportovců, pomáhá v prevenci srdečních onemocnění, zvyšuje obranyschopnost člověka a pozitivně působí na paměť.
  • Vitamin B9 (kyselina listová): je nepostradatelný pro správné buněčné dělení, doporučuje se zvýšit jeho příjem zejména v době těhotenství, je zodpovědný za správný vývoj plodu.
  • Vitamin B12 (kobalamin): je nezbytný pro správnou funkci nervového systému, jeho nedostatek způsobuje anémii či jiné poruchy krvetvorby, má příznivý vliv na mentální a emoční zdraví.

 

U těchto vitaminů takřka není možnost předávkování, protože se v organismu neusazují a jejich případný nadbytek je vyloučen močí. Vitaminy skupiny B můžete doplnit při změně vašeho jídelníčku, najdete je v rybím tuku, játrech, mrkvi, špenátu, melounech, meruňkách, zelí, brokolici, kukuřici, másle, vaječném žloutku. Zdrojem vitaminů jsou i pivovarské kvasnice, celozrnné obiloviny či sýry. Pokud je nedokážete doplnit pomocí potravin, zkuste se zaměřit na kvalitní doplňky stravy. „Lidé často podceňují správný výběr doplňků stravy. Koupí si například první B-komplex, který na internetu vidí. Měli by však být více obezřetní, výběru věnovat dostatek času a neřídit se jen cenou. Koupit si neznámý doplněk stravy v asijské tržnici či u neznámých internetových prodejců může být v některých případech i nebezpečné,“ říká Bohumil Hlavatý, výkonný ředitel České asociace pro speciální potraviny.

Chcete přidat svůj názor?

Napsat komentář