Olivový olej – zvyšuje “dobrý” cholesterol a snižuje výskyt arteriosklerózy

Vědci se dlouhá léta dohadovali, proč je ve středomořských oblastech, v Řecku, Itálii, Španělsku a na jihu Francie četnost srdečně cévních onemocnění výrazně nižší, ačkoli průměrná spotřeba tuků a cholesterolu je podobná jako ve Spojených státech.
Lidé na Krétě, jednom z řeckých ostrovů, ve skutečnosti konzumují více olivového oleje než kdokoli jiný na zeměkouli. Přesto je u nich výskyt srdečně cévních onemocnění ve srovnání se Severní Amerikou minimální. Aby vědci zjistili, co ochraňuje lidi ve středomořských oblastech před tímto onemocněním, zaměřili se blíže na jejich stravu.

Na rozdíl od klasické západní stravy, pro kterou je typické velké množství nasycených tuků, je středomořská strava bohatá na nenasycené tuky s jednou dvojnou vazbou, převážně ve formě olivového oleje. Četné výzkumné práce ukázaly, že má velmi zvláštní účinek na hladiny cholesterolu v krvi. Ačkoli nesníží celkový cholesterol, zvyšuje HDL neboli “dobrý” cholesterol. Vysoké hladiny HDL souvisejí s nízkou četností srdečně cévních onemocnění.

Olivový olej ale není jediným pozitivem středomořské stravy – je bohatá i na složité cukry a vlákninu. Olivový olej ale může být důležitým faktorem, který přispívá k ochraně místních lidí před následky onemocnění věnčitých tepen.


Výzkumní pracovníci si však ještě nejsou zcela jisti, jakým způsobem olivový olej zvyšuje HDL. Existují však již některé zajímavé studie, které tuto otázku částečně objasňují. Izraelští vědci nedávno srovnávali vliv olivového oleje a nenasyceného oleje s více dvojnými vazbami na krevní tuky. Zjistili, že olivový olej je méně náchylný k poškození okysličením než nenasycené tuky s více dvojnými vazbami.

To je velmi zajímavý závěr, vezmeme-li v úvahu, že poškození krevních lipidů okysličením je zřejmě jedním z největších rizikových faktorů pro rozvoj aterosklerózy. Ačkoli je třeba mnoha

dalších výzkumů, abychom se o olivovém oleji dozvěděli více podrobností, cítím, že již dnes víme dost na to, abychom ho učinili každodenní součástí našich jídelníčků.

I když je olivový olej pro naše zdraví velmi užitečný, je to přece jenom tuk, a tudíž bychom ho měli konzumovat v omezeném množství. Nepřidávejte ho do vašeho jídelníčku, aniž byste omezili ostatní formy tuků. Pokapejte si salát jednou či dvěma lžičkami olivového oleje nebo ho použijte na vaření místo másla nebo jiného nenasyceného tuku s více dvojnými vazbami. Jedinečný přírodní olivový olej má tu nejlepší vůni, chuť a konzistenci.

Chcete přidat svůj názor?

Napsat komentář