Oslavte světový den srdce

Srdce je životně důležitý orgán, který pumpuje krev po našem celém těle. Stejně jako každá významnost si i tento sval zaslouží slavit svůj den. A proto byl v roce 2000 poprvé vyhlášen Světový den srdce, který připadá na 29. září a slaví se ve více než 100 zemích. Cílem této kampaně je propagovat zdravý životní styl, jako je například zdravá strava nebo přiměřená fyzická aktivita, a tím chránit své srdce před kardiovaskulárními (srdečně-cévními) chorobami, které jsou nejčastější příčinou úmrtí v Evropě.
Mezi nejčastější kardiovaskulární choroby patří infarkt myokardu, který bývá způsoben ukládáním cholesterolu do stěny tepny a následným vytvořením krevní sraženiny (tromby), jež přeruší zásobování srdce krví. Vedle infarktu je druhou nejčastější srdečně-cévní chorobou mozková mrtvice, která vzniká stejně jako infarkt na základě trombózy a zapříčiňuje tak poruchu prokrvení určité části mozku. Další příčinou mozkové mrtvice je prasknutí cévy způsobené vysokým krevním tlakem. Zvýšené riziko výskytu mozkových příhod a srdečního selhání se vyskytuje u lidí s fibrilací síní. Jedná se o jeden z druhů srdeční arytmie, tedy ztráta schopnosti pravidelně čerpat krev do našeho těla.

Vysoký krevní tlak a různé srdeční arytmie se v dnešní době řadí mezi civilizační choroby, neboť jsou z části zapříčiněny špatným životním stylem a nezdravými návyky. Riziko výskytu těchto onemocnění stoupá s rostoucím věkem, proto je důležitá prevence.

Jeho výskyt stoupá úměrně s věkem populace. Řadí se mezi civilizační choroby, protože o jeho vznik se zasazuje i špatný životní styl a nezdravé návyky. Zde je několik tipů, jak předcházet vysokému krevnímu tlaku a chránit tak své zdraví:

 • Buďte fyzicky aktivní minimálně 30–60 minut denně (mírná fyzická aktivita znamená, že se lehce zapotíte a zadýcháte).
 • Jezte zdravě! Váš jídelníček by měl obsahovat hlavně zeleninu a ovoce, ryby, luštěniny a ořechy
 • Nepřisolujte jídlo!
 • Omezte konzumaci jídla připraveného z polotovarů, omezte konzumaci jídel z restaurací a fast-foodů. Tato jídla obvykle obsahují velké množství soli a tuku.
 • Pokud máte nadváhu, snažte se zhubnout. Váš BMI (body mass index, BMI = hmotnost v kg/výška v m² by se měl pohybovat mezi 20 a 25.)
 • Snažte se omezit vliv stresu, který na vás působí (pomáhá pravidelný pohyb, jóga, meditace, čas strávený s vaší rodinou a přáteli). Mluvte o svých problémech!
 • Omezte příjem alkoholu (u muže 1 pivo denně, u ženy malé pivo denně).
 • Nekuřte a vyhýbejte se místům, kde kouří ostatní.

Pokud už je na prevenci pozdě, vysoký krevní tlak i fibrilaci síní vám pomůže odhalit domácí měření krevního tlaku, které je prevencí závažných onemocnění kardiovaskulárního systému. Spolehlivými a přesnými přístroji na měření krevního tlaku jsou tlakoměry Omron. Tonometr OMRON M6Comfort s unikátní Intelli manžetou snímá tlak po celém obvodu paže a měření je mnohem jednodušší a přesnější, jelikož je nemožné manžetu špatně umístit. Přístroj umí zároveň vyhodnotit i hypertenzi (vysoký krevní tlak) a arytmii (nepravidelnost srdečního tepu). Studie s použitím EKG ukázaly, že indikace nepravidelného srdečního rytmu u tonometrů OMRON odhalí fibrilaci síní s více než 90% přesností. Klinicky ověřené tlakoměry Omron s jedinečným patentovaným systémem Intellisense pro optimální nafouknutí manžety hledejte v lékárnách a zdravotnických potřebách za cenu 1 920,-Kč.

Mimo spolehlivého a přesného přístroje je také důležité vědět, jak digitální tonometr v domácím prostředí správně používat. Při měření krevního tlaku v domácím prostředí dodržujte následující zásady:

 • Před měřením tlaku krve alespoň 5 minut vsedě odpočívejte.
 • Nejméně 30 minut před měřením NEKUŘTE a NEPIJTE ALKOHOL.
 • Tlak si měřte vsedě s opřenými zády a s paží podepřenou o stůl, obě nohy mějte na zemi (nezkřížené). Během měření nemluvte a nehýbejte se.
 • Tlak měřte vždy na stejné paži.
 • Vyhrňte si rukáv – nikdy nedávejte manžetu přes oblečení. Na paži si dejte manžetu tonometru, okraj manžety by měl končit zhruba 2 centimetry nad loketní jamkou. Mezi manžetou a paží by měl být prostor maximálně na jeden prst. Předloktí mějte volně opřené o stůl tak, aby manžeta byla v úrovni srdce.
 • Měřte si krevní tlak opakovaně – alespoň dvakrát ráno a dvakrát večer v intervalu zhruba 1−2 minuty před jídlem a léky. Vhodné je měřit si tlak optimálně 7 dní před návštěvou lékaře (nebo v případě, že byla změněna léčba). Dlouhodobě si stačí měřit tlak 1–2 x týdně.
 • Hodnoty krevního tlaku si zapisujte, včetně zaznamenání každé významné události (např. změna medikace, aktuální zdravotní potíže).

Více informací naleznete na stránkách www.krevnitlak.cz

Chcete přidat svůj názor?

Napsat komentář