Patchwork – nekonečné možnosti barev a tvarů

Vzhled 60-tých let slaví znova svůj návrat. Kombinovat barvy a vzory, které vzhledově nepatří k sobě – to je Patchwork. Patchwork vznikl v Americe. Z rozstříhaných kousků oblečení byli ušity potřebné věci, mnoho malých sešitých čtverců tvořilo novou látku.

Většinou to byly ženy, které vytvářeli pomocí fantazie a zručnosti umělecké grafické vzory pro přehozy postelí nebo nástěnné obrazy. Jejich vzory měly často dlouhou tradici a vypovídají o historii jednotlivých rodin. V 60-tých letech ožil Patchwork v podání „květinových dětí“. V tomto roce objevili návrháři v módě znovu vzhled hippies. Do interiérů moderních domů se vracejí velkorysé geometrické vzory ze 70-tých let.
Patchwork nám dodává odvahu, kreativně nás učí zacházet s barvami a tvary a přináší dobrou náladu k vám domů.

Šťastná hra barev

Ráno začíná pro každého v koupelně. O kolik optimističtěji se budete dívat na začínající den, když vás nepozdraví jenom bílé stěny???
Úplně stačí, jestliže dostane stěna za vanou barevný vzor. Fantazii se zde meze nekladou. Přece i téma voda nás inspiruje a představujeme si formy, které se podobají vlnám nebo rybám.

Postup

Nejprve si načrtněte motiv obyčejnou tužkou na šablonovou lepenku. Tu položte na tvrdý podklad a speciálním nožem – Cutter – odřízněte požadovaný motiv. Poté oříznutou šablonu přiložte na zeď a obkreslete obyčejnou tužkou. Podle svých pocitů můžete rozmístit barvy a tvary na celou zeď.
 
Měkkým štětcem teď opatrně vymalujte načrtnuté obrysy barvami podle vašich představ. Abyste nerozmazali ještě nezaschnuté barvy, při druhém nebo třetím tahu vždy počkejte, až zaschnou a vybarvujte dále.
 
Tipy pro správnou barvuPodklad by neměl barvu moc pohlcovat. Nejlépe naneste prvně podklad rozpustný ve vodě. Pro techniku Patchwork se zvláště hodí barva pro glazury (k dostání ve specializovaných obchodech, nebo hobbymarketech). Disponuje 1500sty barvami. Můžete tak namixovat různé odstíny, které vás napadnou.
 

Geometrický mix vzorů

Naplánovat si výzdobu kompletně bílých zdí ve velkých místnostech může vést k pochybnostem, kde začít a pro jakou barvu se rozhodnout…

Oranžová a švestková modř jsou teď v kurzu – zcela ve stylu 70tých let. Soubor velkých geometrických tvarů v pastelových nebo studených barvách na světlém podkladu působí lehce, moderně a svěže. V našem případě je tvar namalován ručně tužkou rovnou na zeď. Talíř si vezměte na pomoc v případě, že chcete mít kruh kulatý.
Vymalovat
Nejdříve se vymaluje vnější pole čtverce. Barvu nechte zaschnout. Potom vymalujte i vnitřek. „Plovoucí tvary“ doporučujeme nejprve ohraničit krepovým papírem, abyste zabezpečili čisté kontury, neboť ruka se vám bude třást a mořská vlna nebude mořskou vlnou.
Techniky pro jiné tvary
U vybarvování různými, vedle sebe ležícími barvami, byste měli prvně ohraničit linie pevným krepovým papírem a kolem vymalovat štětcem nebo kotoučem.Elegantní šedá, drzá oranžová…
Pevná geometrie čtverce může být porušena nepravidelnými tvary, které vznikají při malovaní volnou rukou, nebo i kruhy uprostřed. Soubor různých barev a tvarů dává prostory dynamiku a nový vzhled. V žádném případě nevymalovávejte jedním vzorem všechny stěny. Vyberte si vždy stěnu, která je nejvíce na očích – pozadí u jídelního stolu nebo u sedací soupravy.
 

Chcete přidat svůj názor?

Napsat komentář