Patero pro bezproblémovou dovolenou

Jedeme na dovolenou!

Jarní paprsky sluníčka nám příjemně prohřívají kůži a připomínají, že léto je za rohem. K tomu samozřejmě patří krásná dovolená plná odpočinku! Kam se vydat letos, na co nezapomenout a jak se dobře připravit, aby se z dovolené nestala noční můra?

Kam vyrazit?
Patříte mezi konzervativní turisty nebo se chystáte na dovolenou s dětmi? Tak to se nejspíše rádi vracíte na to samé místo. „Mezi dlouhodobě oblíbená místa, kde Češi rádi odpočívají, patří chorvatský Split a řecký ostrov Korfu,“ komentuje trend Josef Trejbal z portálu Letuška.cz. Obě tyto krásné destinace jsou dobře dostupné leteckou dopravou i autem, tak proč se tam letos nevydat znovu. Užijete si dovolenou na místě, které máte rádi a víte, co vás tam čeká.

Pro dobrodružné povahy se nabízí exotika na vlastní pěst! Je na ní nejdražší letenka, ale na místě se již budete mít v přepočtu na české koruny jako králové. Pokud se do toho pustíte, dobře si nastudujte podmínky cílové destinace a hlavně neopomeňte potřebná očkování. Do takového Vietnamu, který je teď velmi vyhledávanou destinací, je možné vyrazit v jakémkoli ročním období.

Patero pro bezproblémovou dovolenou:

Pojistěte se! Pojištění vás nebude stát více než pár stovek a pokryje případné statisícové náklady zdravotních výloh. Sjednat se dá rychle např. přes mobilní aplikaci. „Cestovní pojištění můžete vyřídit i těsně před cestou na dovolenou prostřednictvím smartbankingu za pár minut,“ komentuje Pavla Hávová, tisková mluvčí ČSOB.

Včas si zkontrolujte platnost dokladů. Do zemí Evropské unie, Norska, Švýcarska, Lichtenštejnska a na Island můžete cestovat pouze s občankou (vyřízení nové trvá 15 dní), mimo EU budete potřebovat pas (vyřízení trvá 30 dnů). Pozor, i děti musí mít platný cestovní doklad (buď OP nebo pas).

Vezměte si platební kartu i hotovost. Mít u sebe určitou hotovost v místní měně, kterou zaplatíte např. toaletu nebo jízdenku, je určitě nezbytné. Velká hotovost v peněžence je ale zbytečným lákadlem pro zloděje. „Platební kartou můžete platit u obchodníků v zahraničí stejně jako u nás a je to nejlevnější způsob, jak si zahraniční služby či zboží pořídit,“ uvádí Pavla Hávová z ČSOB.

Lékárnička! Vezměte si s sebou nejen ty léky, které trvale užíváte, ale také ty na nejčastější zdravotní obtíže. Prověřte také nutnost očkování do vaší cílové destinace.

Zajistěte si roaming pro volání ze zahraničí do Čech. Do telefonu si také uložte číslo na zablokování platební karty, pro případ, že by vám ji někdo zcizil.

Chcete přidat svůj názor?

Napsat komentář