Pleteme: Dívčí nebo dámská čepice s bambulí

Potřebujeme:
příze Kateřina (toptex, 50g cca 110m, 45% bavlna, 55% akryl) 1 klubko béžová, 1 klubko černá.

Ponožkové jehlice
5ks č. 3 a 4,5

Použité vzory:
pružný vzor: 2 oka hladce, 2 oka obrace pleteme jehlicemi číslo 3
hladký žerzej: stále hladce jehlicemi číslo 4,5

Postup:

Vzorek:
upleteme si vzorek. Do 10cm se mi vešlo jehlicemi č.4,5 – 17 ok.Čepice je na obvod hlavy 55cm. Potřebný počet ok si vypočítáme tak, že si vynásobíme 17ok x 5,5.Já si upravila počet  tak, aby byl dělitelný 4.Abych docílila melírovaného vzhledu pleteniny, tak jsem si spojila černé a béžové klubíčko, totéž tedy i pro pružný vzor 2 béžové klubka.
Pleteme na 5 jehlicích. Na obvod hlavy 55cm si nahodíme dvojitou vlnou 92 ok, tzn. na každou jehlici 23 ok.
Pleteme pružným vzorem jehlicemi číslo 3 do výšky 3cm. Poté si na jednu béžovou vlnu navážeme černou
 a pokračujeme na jehlicích č.4,5 stále hladce do výšky 14cm, což odpovídá 34 řadám (spolu s pružným lemem máme 17cm)Ujímání:
Po 14cm ujmeme 8 oček 2x v každé druhé řadě
takto: na první jehlici a stejně i na ostatních upleteme 1.oko hladce, 2. hladce přendáme na pravou jehlici, 3.upleteme hladce a druhé z pravé jehlice přes něho přetáhneme.
Pleteme hladce až ke 3.oku na konci jehlice. Spleteme hladce 2. a 3. oko, poslední upleteme hladce.Stejně zopakujeme na všech jehlicích.Následně ujmeme stejným způsobem 4x8oček v každé řadě. Tzn. zůstane nám na každé jehlici 11 ok. Nyní upleteme ještě  4 řady
a poté všechna oka stáhneme pevně k sobě. Zůstane taková menší mezírka cca 1cm (pokud ji nechcete tak ještě jednou ujměte).Připevníme bambulku a máme čepici hotovou.Přeji hodně zábavy. VendulkaTip: já provlékám ještě po obvodu pružného vzoru cca 1cm od okraje kloboukovou gumičku, aby pevně čepice držela na hlavě, ale nemusí to být.

Fotogalerie

Chcete přidat svůj názor?

Napsat komentář