Pleteme – návod zdarma: Dlouhý svetr s raglánovými rukávy

Velikost:     38 – 40

Spotřeba:   900-1000 g pletací příze MONTANA www.toptex.cz ,  jehlice č.6;  háček odpovídající síly, 7 knoflíků

Použité vzory:

  1. – chytový vzor
  2. – oka pleteme hladce po líci i rubu
  1. ř.: kraj. oko, * 1 hladce, 1 obrace, * 1 hladce, kraj. oko
  2. ř.:  jak se jeví
  3. ř.:  kraj. oko, * 1  hladce, 1 oko sejmout s nahozením (tj. s přízí přes jehlici), 1  hladce
  4. ř.: kraj. oko, * , 1 oko sejmout s nahozením (tj. s přízí přes jehlici), 1 hladce; 3. a 4. ř. opakujeme

 III. –  copánek:

  1. ř.: hladce; 2. ř. obrace; 3. ř.: 3 hladce, další 3 oka přeložíme na pomocnou jehlici a poslední 3 oka upleteme opět hladce. Poté upleteme hladce 3 oka z pomocné jehlice; 4. ř.: jak se jeví; 5. ř.: hladce; 6 ř.: jak se jeví; 7. ř.: 3 oka odložíme na pomocnou jehlici, další 3 oka upleteme hladce, pak 3 oka z pomocné jehlice upleteme hladce (zezadu), poslední 3 oka hladce; 8. ř.: jak se jeví, 9. ř.: hladce, 10, ř.: jak se jeví; tyto řady stále opakujeme.

U tohoto kabátu doporučujeme vyrobit si papírový střih a práci kontrolovat.

Zadní díl:  Začínáme na 105 ok a pleteme vzorem I. Do odpovídající výšky (dle střihu), zde ujmeme na každé straně po 3 okách a dál ujímáme po 1 oku (raglán) a to tak, že upleteme 4 oka vzoru a spleteme dohromady 5. a 6. oko, tak pokračujeme dokud nebude šířka pleteniny 21 cm. Všechna tato oka volno uzavřeme.

Rukáv: Začneme na 47 ok. Pleteme vzorem I., postupně vždy po 2 cm přidáváme na každé straně 1 oko. Ujímání raglánu pleteme jako u zadního dílu.

Levý přední díl: Začínáme na 58 ok, pleteme vzorem I., ale na středním okraji pleteme 10 ok vzorem II. Po upletení 25 cm začneme asi 3 cm od lemu vyplétat okrasný proužek: 10 cm vzorem II. a dál vzorem III. Pokračujeme do stejné výšky jako u zadního dílu, ujímáme pro raglán a ve výšce 14 cm od ujímání vypracujeme výstřih tak, že v každé 2. řadě ujmeme 2 oka.

Pravý přední díl: Začínáme na 58 ok, pleteme zrcadlově jako LPD a ve výšce 30 cm vypracujeme 1. dírku. Rozpočítáme si řady lemu na LPD a další dírky vypleteme rovnoměrně.

Druhý PD pleteme zrcadlově.

Kapsa: Začínáme na 31 ok, pleteme vzorem I., ve výšce 13 cm upleteme ještě 4 cm – 1 hladce, 1 obrace. Upleteme 2 kapsy.

Dokončení: Sešijeme raglánové a postranní švy, našpendlíme si kapsy a přišijeme. Okraje výstřihu obháčkujeme 1 řadou krátkých sloupků a přišijeme knoflíky.

Chcete přidat svůj názor?

Napsat komentář