Pohyb zajistí úspěch při hubnutí. Ale proč sportovat a posilovat?

Všichni to víme, pokud chceme úspěšně zhubnout je nutné sportovat. Mnohým z nás však samotná změna jídelníčku už  připadá dostatečně namáhavá, nebo jsme tak pracovně vytíženi, že už prostě pro další pohyb nezbývá čas. Vyjmenujeme vám důvody, proč i přesto se vyplatí aktivně sportovat.

Fitnesem proti jojo efektu
Obzvlášť velmi radikální diety, s relativně malým počtem kalorií na den, jsou známé tím, že po jejich ukončení a následném přechodu na předchozí stravu, ručička na váze ukáže mnohdy ještě víc než před samotným držením diety. Tento fenomén je známý jako tak zvaný jojo efekt.
Během sníženého množství kalorického příjmu si tělo zvykne na to, že má k dispozici menší množství energie a pokouší se co možná nejlépe dodávanou energii využívat a šetří energetickým výdejem. Proto je důležité, aby během hubnutí (diety) se energetický výdej zvýšil sportováním.

Nabíráním svalové hmoty proti úbytku bílkovin
Při nízkém kalorickém příjmu má tělo sklon odbourávat tělesné bílkoviny, čímž se odbourává svalová hmota. Váha potom sice klesá, ale tělesný tuk se tímto nesníží – tím se vlastně cíl diety  míjí účinkem.
Abychom se tomuto odbourávání svalové hmoty vyhnuli, pomáhá svalový trénink.  Není bezpodmínečně nutné v posilovně cvičit s těžkými činkami. Také klasické gymnastické cviky pravidelně cvičené doma, posílí tělesnou muskulaturu. Takto je možné cíleně působit proti problematickým zónám a vyformovat si tělo.

Další předností tréninku: Kdo “přemění” svůj tuk ve svaly, spálí kalorie navíc, neboť i v klidovém stavu spotřebují svaly více kalorií než tuková tkáň.Výdrží proti tukovým polštářkům
Díky vytrvalostnímu tréninku můžeme  látkovou výměnu pěkně dostat do pohybu a spálit tak více kalorií (množství spálených kalorií samozřejmě záleží na zvoleném druhu vytrvalostní aktivity).
Mimo to také dochází k posílení srdečního oběhového systému. Často dojde také ke zlepšení krevního tlaku a množství tuku v krvi. Navíc se posiluje imunitní systém. Takže se vzchopte, neboť třikrát týdně půlhodinový trénink přináší viditelné úspěchy.

Fit znamená dobře naladěná
A nezapomeňte – pohyb baví! I když se vám na začátku příliš nechce a nejde to, protože jsou svaly ochablé, vydržte! Pravidelný trénink, když si už na něho zvyknete, vám  bude i chybět, kdybyste třeba někdy museli svou pravidelnou půlhodinku zrovna vynechat.
Vybírejte sportovní aktivity, které vás budou bavit – pokud nejste fanouškem běhání, není nezbytně nutné chodit běhat. Zkuste plavání, jízdu na kole, aerobic, nordic walking apod.

Prostřednictvím pohybu se každodenní stres dá výborně odbourat, protože dochází k vyplavení hormonů štěstí. Člověk se díky tomu cítí nejen posílený, ale také vyrovnaný. S dobrým pocitem  se zvyšuje také motivace pokračovat ve sportování  a zdravém stravování.

Informujte se prostě v nejbližším fitness centru (nebo nějakém dobrém, o kterém vám řekla vaše kamarádka), sportovním klubu nebo zkuste nějaký zajímavý sportovní kurz – třeba přitom objevíte novou oblíbenou sportovní aktivitu.

Milým vedlejším efektem sportu je, že člověk zcela sám vyvíjí lepší tělesný pocit. Tímto samozřejmě klesá chuť na fast food a další nezdravé potraviny, čímž je úspěch diety zaručen.

Na co ještě čekáte? Připravit, pozor, teď a šup ze židle.

Chcete přidat svůj názor?

Napsat komentář