Prevence a léčba kocoviny aneb bezbolestný Silvestr

 
Všichni jsme už byly na nějaké party, večer plný alkoholu a smíchu, ale to ráno! Bolesti hlavy, žaludek na vodě a celkově se cítíte hrozně? Představíme vám pár možností jak se těmto neduhám vyhnout.
Než začnete pít, hlavně se před tím najezte. Zpomalí to vstřebávání alkoholu a ochrání vám to žaludek. Pokud je to možné, držte se jednoho druhu pití. Nemíchejte nápoje pocházející z vinné révy (víno, koňak, grappa) s nápoji pocházejícími z obilí (pivo, whisky).
Snažte se příliš nekouřit, protože cigarety zvyšují chuť na pití. Alkohol vám totiž roztahuje cévy a nikotin je zase stahuje, proto jdou tak dobře dohromady.
Než půjdete spát, vypijte hodně vody. Alkohol totiž dehydratuje celé tělo a obzvlášť mozek. Jen si představte, jak se váš ubohý mozek scvrkává, a hned pochopíte, proč vás tolik bolí hlava!

Léčba kocoviny

Hlavními příčinami kocoviny jsou dehydratace organismu a úbytek vitamínů a minerálů. Někdy vadí už náhlý pokles hladiny alkoholu v krvi (typický absťák – proto pijani potřebují po ránu „vyprošťovák“ v podobě piva či panáka). Často nestačí pouhé pití vody k tomu, abyste své tělo zase rehydratovali, protože rovnováha iontů v krvi se vám působením alkoholu rozhodila. V zásadě potřebujete sodík a draslík, takže pijte minerálky a iontové nápoje.

Spousta lidí přísahá na své vlastní recepty jako na nejúčinnější, a tak tady uvádíme pár možností k vyzkoušení:

Kdybychom byli lékaři, poradili bychom vám:
• Vypijte spoustu vody nebo iontového roztoku.
• Vezměte si nějaké analgetikum, třeba ibuprofen (ibalgin) nebo paralen, po kterém vás přestane bolet hlava a které vám nepodráždí žaludek. Vždycky současně něco snězte, protože brát léky s prázdným podrážděným žaludkem znamená koledovat si o potíže. Acylpyrin dráždí žaludek.
• Užívejte vitamíny a minerály v tabletkách, také současně s jídlem.
• Dejte si vyváženou snídani nebo časný oběd. Alkohol vám totiž zvedl hladinu inzulinu, takže se cítíte slabí a unavení. Jídlo vám zase zvedne hladinu cukru v krvi.
• Když se vám podařilo se rehydratovat, můžete si trochu zacvičit, abyste se zapotili. Potem totiž dostanete z těla toxiny, které v něm zanechal flám. Při cvičení stále hodně pijte.

A kdybychom byli barmani, poradili bychom vám:
• Pijte zeleninový džus (nejlépe směs mrkvové šťávy, šťávy z červené řepy, z celeru a z petržele)
• Zkuste vmíchat lžičku limetkové šťávy a špetku drceného kmínu do skleničky pomerančového džusu. Vypijte a dejte si horkou sprchu.
• Dejte si nakládanou okurku.
• Dejte si polévku, nejlépe nějaký masový vývar.
• Dejte si Bloody Mary.
• Dejte si jedno pivo.

Dávejte si ale pozor na poslední dva typy. Neměli byste je používat příliš často, nebo uvíznete v kolotoči léčby absťáku novým alkoholem a skončíte v protialkoholní léčebně!

Chcete přidat svůj názor?

Napsat komentář