Proč, kdy a jak refinancovat hypotéku. Poradíme.

Hypotéku má dnes velká řada domácností a pro řadu z nich znamená každý měsíc splátka hypotéky výrazný „zářez“ do rodinných financí. Možnou změnou této situace může být sjednání nových podmínek u stávající banky nebo refinancování hypotéky jinou bankou v období, kdy Vám končí fixace. 

Co je to fixace hypotéky?
Je to období, nejčastěji 1,3,5 nebo nově některé banky nabízí i 7 let po které máme smluvně stanovené podmínky hypotéky. Jedná se hlavně o úrokovou sazbu, ale může se jednat také o to, kdy můžeme dávat mimořádné splátky apod. Jakýkoliv zásah do splátek mimo toto období znamená většinou výrazné poplatky navíc. Pokud tedy máme fixaci na 5 let, můžeme říct, že po uzavření hypoteční smlouvy, můžeme další změny dělat až za těchto 5 let. Po celou tuto dobu máme stejnou úrokovou sazbu.

 

Co znamená refinancovat hypotéku?
Znamená to, že si v jiné bance vezmete novou hypotéku a vyplatíte tu starou. Často tím získáte  nižší úrok, vedení účtu zdarma  nebo nižší pojistné.  Novinkou na trhu, je možnost podepsat novou hypotéku až jeden rok dopředu. Máte tedy dost času na jednání s bankou a klidně můžete novou hypotéku načerpat s tímto časovým předstihem a poté se již nemusíte o nic starat. Samozřejmě si nová banka v registru dlužníků ověří, to jak jste doposud spláceli. Také bude asi požadovat nový odhad nemovitosti. S tímto musíte počítat.

 

Jak jednat v bance?
Pokud Vám v nějaké bance dají konkrétní nabídku na úrokovou sazbu, nechte si spočítat měsíční splátku na určité období, připočtěte si částky za vedení účtů a pojištění a porovnávejte jednotlivé nabídky bank. Pokud máte tyto nabídky vytištěny, často se stává, že Vám jiná banka po předložení konkurenční nabídky, své sazby upraví a nabídne lepší podmínky.  Nemusíte ale odcházet od své dosavadní banky, ukažte Vašemu hypotečnímu poradci jakou nabídku jste dostali jinde a sdělte mu, že pokud Vám nabídne stejné nebo lepší podmínky, tak že zůstáváte.

Chcete přidat svůj názor?

Napsat komentář