Provoňte a zároveň zkrášlete svůj domov! Jak připravit potpourri

Příprava potpourri
Misky sladce vonící potpourri jsou hezkou variantou dekorace ze sušených květin. Volba květů, které použijeme, záleží na nás. ” “Vhodným základem jsou květní lístky růží, které se mohou smíchat s květy levandule nebo heřmánku, jednotlivými kvítky měsíčku, s lístky meduňky, citrónové alojsie, nebo s listy vonné pelargonie.

Použít můžete i bylinky, např. rozmarýnu a mateřídoušky.
Vůni dodá rostlinnému materiálu koření špetka mleté skořice, hřebíčku nebo muškátového oříšku, ale také najemno nakrájená sušená pomerančová nebo citrónová kůra.

Běžnými součástmi potpourri jsou esenciální oleje a fialkový kořínek. Esenciální oleje mohou svou vůní podstatně ovlivnit atmosféru místnosti. Musíme si proto dobře rozvážit, zda dáme přednost svěží vůni jablek, proteplující vůni skořice nebo sladké vůni růží, šeříku apod. Prášek z fialkového kořínku se přidává do potpourri proto, že dokáže vstřebat a udržet vůni ostatních ingrediencí.

Sběr a sušení rostlin
Květy a aromatické listy sbíráme za slunného počasí, v době, kdy rosa již oschla. Aby si květy a květní lístky uchovaly svou barvu, sušíme je na vzdušném, avšak stinném místě. Levanduli a bylinky svážeme do svazků a usušíme pověšené květy dolů.

Základní potpourri
Do větší misky dáme šest lžiček květních lístků růží. Podle vlastní volby přidáme další květní lístky, listy a bylinky. V menší misce smícháme koření, čtyři nebo pět kapek esenciálního oleje a tři lžičky fialkového kořínku. Rukou smícháme směs s rostlinným materiálem. Potpourri nasypeme do papírového sáčku, otvor uzavřeme a zajistíme gumičkou nebo lepicí páskou. Potom sáček uložíme alespoň na čtyři týdny na tmavé místo, aby olej pronikl do přírodního materiálu. Z počátku sáček každý den protřepeme.

Nikdy není na škodu si zkrášlit svůj domov!

Chcete přidat svůj názor?

Napsat komentář