První adventní neděle už je za dveřmi! Máte adventní věnec? Inspirujte se!

K předvánoční době neodmyslitelně patří adventní věnec. Zavěšujeme jej nad jídelní stůl, nebo pokládáme na jeho střed. Může být také zavěšen u okna nebo v hale. Nejhezčí věnce jsou jedlové s červenými svíčkami, zdobené červenou stuhou.

Co všechno budeme při zhotovování dekorací potřebovat?
Základem všech vyobrazených předmětů je chvojí.  Vybíráme co nejvíce rozvětvené části, takové, které působí “chlupatým” dojmem. Nejvhodnější je jedle bílá, stříbrný smrk, borovice. Můžeme  použít i ozdobné dřeviny jako je thuje, mahon.
Větvičky spojujeme drátem. Budeme potřebovat několik druhů drátu.

Kousky drátu, kterými budeme navazovat konce větviček, jsou z měkkého železného drátu o průměru 0.6 a 0,8 mm. Železný – nazývá se též pálený drát – je nejvhodnější, protože je poddajný a barevně splývá se zeleným chvojím.

Větvičky stříháme zahradnickými nůžkami nebo řežeme nožem. Drát štípacími kleštěmi.

Ke zhotovení adventního věnce budeme potřebovat SENO, nebo SLÁMU (tvoří výplň věnce, jakýsi pomocný kruh – podložku). Dále zelený krepový papír na obalení této podložky, čtyři delší hřebíky na připevnění svíček, čtyři svíčky, nejlépe červené, bílé nebo žluté, STUHY, ŠIŠKY, MAKOVIČKY, SUCHÉ TRAVINY, různé přízdoby a malé vánoční ozdoby. Barvu stuhy se snažíme volit  stejnou jako je barva svíček  a k tomu vybíráme ostatní ozdoby. Zachováváme pravidlo: čím méně, tím lépe. Barevně roztříštěný, nebo přezdobený věnec by neměl byl výsledkem našeho snažení.

Jak uvážeme adventní věnec?
Nejprve si zhotovíme ze slámy, čí sena kruhovou podložku. Hrst sena  přehneme napůl, od přehybu obtáčíme drátem navinutým na cívce a pevně přitahujeme. Začne-li se svazek ztenčovat vsuneme mezi koncem novou přehnutou hrst sena. Tímto způsobem utočíme kruh. Začátek zasuneme do konce, drát zavážeme a odštípneme.  U větších průměrů je třeba kruh vyztužit pevným drátem.  Hotový kruh obalíme pruhem zeleného krepového papíru.  Na tuto podložku budeme připevňovat kousky chvojí. Větvičky nastříháme na délku šest až osm centimetrů, přikládáme hustě k podložce v jednom směru a přitahujeme drátem na cívce, který po obvodu celého kruhu obtáčíme. Drát “ukrýváme” mezi jehličí, aby nerušil. Konce posledních větviček  zasuneme pod řadu první, drát zavážeme a odstřihneme.

Jak připevnit svíčky na věnec?
Tenkým nahřátým drátem uděláme zespodu do svíček otvory.  Připravené dlouhé hřebíky v pravidelných rozestupech prostrčíme odspodu věncem. Délka hřebíku má být o dva až tři centimetry větší  než je tloušťka věnce.  Na vyčnívající části hřebíků nasadíme svíčky. Dále věnec ozdobíme.  Budeme-li ho klást na stůl, zdobíme pouze vrchní část. K výzdobě používáme stuhy, ze kterých uvážeme bohaté mašle, dále pak borové šišky, suché květy, šípky, jeřabiny, makovice a klásky obilí. Chceme-li věnec zavěsit, zdobíme jej i zespodu. Ozdobený věnec uvážeme ve čtyřech bodech (vždy mezi dvěma svíčkami) na stuhu, můžeme jej i stuhou ovinout a potom zavěsit.

Pozn.: Můžeme také použít stojánky na svíčky, které lze zakoupit v květinářství

Fotogalerie:

 

První adventní neděle tak zvaná železná bude 1.12.!

Chcete přidat svůj názor?

Napsat komentář