Půjčují si více muži nebo ženy? S pravdou ven!

Existuje mnoho tzv. genderových průzkumů, které se zabývají rozdíly mezi pohlavími. Závěr je ovšem zřejmý, jsme zkrátka odlišní. Každý má jiné silné stránky a společně se tak doplňujeme. Dříve jsme na sobě mohli být i závislí, ale v dnešní době neomezených možností a ekonomické samostatnosti žen je tomu jinak. I ženy tak vydělávají a spravují svůj nebo rodinný rozpočet, který byl dříve výhradně mužskou záležitostí. Není proto divu, že např. v polovině případů rozhoduje o největší půjčce (tj. hypotéce) žena, jak vyplynulo z průzkumu ČSOB. A jak je to v případě půjček? Půjčují si více muži nebo ženy? Jaká je její průměrná výše?

 

Ženy jsou opatrnější

Přestože se říká, že ženy utratí 70 % světového bohatství, dle statistik ČSOB k penězům jednoznačně přistupují opatrněji než muži. Půjčují si totiž méně. Z dat banky vyplynulo, že si ženy půjčují průměrně 140 tisíc, u mužů je to o 20 tisíc více. Obě pohlaví si pak shodně rozdělí splácení na dobu 64 měsíců. Dáma odešle ze svého účtu průměrně 3 tisíce, její milý 3 a půl.

Půjčky nejenom v mladším věku

Také jste si mysleli, že si půjčují zejména mladí lidé? Nenechte se mýlit, průměrný chlap, který jde do ČSOB pro půjčku, má 40 let. Jeho protějšku-ženě je potom 42 let. „Jsme rádi, že si u nás půjčují lidé v produktivním věku, možná i starší, ale s rozvahou,“ upozorňuje Pavla Hávová z ČSOB a dodává: „Až na drobné výjimky nemáme problém s platební morálkou, která je dobrá jak u žen, tak u mužů.“

Praha vede

Asi nikoho nepřekvapí, že z regionů vede ten nejbohatší – Praha. Průměrná půjčka obou pohlaví je zde 147 tisíc korun, napříč celou republikou je to pak 136 tisíc korun. Nejméně si pak půjčují obyvatelé Severní Moravy. „V Praze a ve Středních Čechách najdeme osoby s vyššími průměrnými příjmy, proto i půjčky jsou zde řádově o několik tisíc korun vyšší a měsíční splátky až o šest set korun vyšší. Doba splácení zůstává napříč celou Českou republikou podobná,“ říká Richard Kotrlík, manažer útvaru Bydlení a úvěry ČSOB a Ery.

Největším hitem je sloučení půjček

A co vede u obou pohlaví? Největším hitem je slučování více úvěrů do jednoho, tzv. konsolidace či přefinancování stávající nevýhodné půjčky novou od konkurence. Lidé si tak dávají do pořádku své závazky a snaží se snížit splácenou cenu. „Přesto, že je dnes možné sjednat půjčku rychle i z domova, lidé jsou stále obezřetní a zajdou se poradit na pobočku nebo zavolají na call centrum a rádi využijí některé z výhodných akčních nabídek, jako máme teď do konce června u ČSOB i Ery. Druhá půlka splácení je bez úroku,“ uzavírá Richard Kotrlík.

Chcete přidat svůj názor?

Napsat komentář