Rady a tipy: Jedeme na hory – na co si dát pozor?

Také patříte mezi aktivní lidi, kteří nehodlají celou zimu prosedět u televize a chystají se nějaký ten čas strávit na zasněžených kopcích českých či zahraničních hor? Tak to z vás bude mít sportovní instruktor i výživový poradce určitě radost. Na co si dát ale pozor, aby se z dovolené na horách nestala noční můra?

  • Pojistěte se! Cestovní pojištění vás nebude stát více než pár stovek a pokryje případné statisícové náklady zdravotních výloh. Pokud se chystáte po horách nejen chodit, ale také aktivně lyžovat či jezdit na snowboardu, nezapomeňte se pojistit speciálně na sporty.

Problém: Nestihla jste si zajít do pojišťovny?

Rada: Pojištění se dá sjednat rychle např. přes internet nebo mobilní aplikaci. „Cestovní pojištění můžete vyřídit i těsně před cestou na dovolenou přes chytrý telefon např. prostřednictvím aplikace smartbanking,“ doporučuje Pavla Hávová, tisková mluvčí ČSOB. „Klienti si chválí především rychlost a komfort sjednání cestovního pojištění, nemusí nikam chodit a volat a vše si vyřídí z pohodlí domova,“ doplňuje Pavla Hávová.

  • Včas si zkontrolujte platnost dokladů. Do zemí Evropské unie, Norska, Švýcarska, Lichtenštejnska a na Island můžete cestovat pouze s občankou (vyřízení nové trvá 30 dní), mimo EU budete potřebovat pas (vyřízení trvá 30 dnů). Pozor, i děti musí mít platný cestovní doklad (buď OP, nebo pas).

Problém: V zahraničí mi byly odcizeny doklady, co s tím?

Rada: Zcizení oznamte místní policii a požádejte o sepsání protokolu. Pak kontaktujte zastupitelský úřad, kde se dozvíte další postup. U krátkodobých pobytů bývá vystaven tzv. cestovní průkaz, který poslouží k návratu do ČR.

  • Vezměte si platební kartu i hotovost. Mít u sebe určitou hotovost v místní měně, kterou zaplatíte např. toaletu nebo jízdenku, je určitě nezbytné. Velká hotovost v peněžence je ale zbytečným lákadlem pro zloděje. „Platební kartou můžete platit u obchodníků v zahraničí stejně jako u nás a je to nejlevnější způsob, jak si zahraniční služby či zboží pořídit,“ uvádí Pavla Hávová z ČSOB.

Problém: V zahraničí mi byla odcizena platební karta, co mám dělat?

Rada: V případě ztráty nebo krádeže, je nutné kartu co nejdříve zablokovat, aby ji nemohl nikdo zneužít. Postup je následující – zavoláte na telefonní linku k tomuto účelu zřízenou, kde operátorovi nahlásíte jméno, příjmení a další potřebné údaje, kterými je např. rodné číslo držitele, číslo karty, číslo svého účtu a zažádáte o její zablokování. Operátor ji okamžitě zablokuje, takže už ji nikdo nemůže zneužít. Následně stačí zažádat o vydání karty nové.

Speciální tip: Pokud již běžně používáte svou debetní a kreditní kartu, vybavení na hory plaťte raději tou kreditní. Banky teď hojně nabízejí speciální pojištění např. proti krádeži nebo zničení. V praxi to pak znamená, že za ukradené lyže nebo zničenou bundu dostanete peníze zpět, pokud jste je platili kreditní kartou s touto službou.

 

  • Zajistěte si roaming pro volání ze zahraničí do Čech. Do telefonu si také uložte číslo na zablokování platební karty, pro případ, že by vám ji někdo odcizil.
  • Lékárnička! Vezměte si s sebou nejen ty léky, které trvale užíváte, ale také ty na nejčastější zdravotní obtíže. Na horách se vám bude hodit zejména opalovací krém s vysokým faktorem, náplasti, gel na namožené svaly, obinadlo a lůj na rty.
  • A v neposlední řadě také využívejte všech možných slev a akcí! Např. klienti ČSOB a Ery mají při platbě kartou MasterCard slevu na skipasy, a to ve výši 10 % na pěti tyrolských ledovcích Kaunertal, Pitztal, Sölden, Stubai a Hintertux. „Pro získání slevy je třeba se zaregistrovat do 31. března 2015 na webových stránkách www.mastercard-soutez.cz. Po registraci si zde klient vytiskne slevový voucher, který předloží nejpozději 1. května 2015 na pokladně při zakoupení skipasu,“ komentuje Pavla Hávová z ČSOB.

Chcete přidat svůj názor?

Napsat komentář