Retro značky: Kvalitní značka „nerezaví“

V dnešní hektické době je již jen málo věcí, na které se můžeme skutečně spolehnout. Jednu z takových jistot představují výrobky, které nám tvoří příjemnou společnost již několik desetiletí. Jedná se o produkty tradičních českých značek, jejichž historie a sláva sahá až do hlubokého socialismu. Ty nejlepší z nich přežily změnu režimu a staly se neodmyslitelnou součástí našich životů. A které „nesmrtelné retro“ značky to jsou?

Něco na zub a na žízeň

Nanuky Míša

Asi neexistuje nikdo, kdo by neznal legendární nanuk Míša. V roce 1962 napadlo pracovníky továrny Laktos v pražských Vysočanech zmrazit tvaroh společně se smetanou a cukrem, vznikl tak první nanuk Míša. Na přelomu 60. a 70. let se výroba přesunula do Zdounek u Kroměříže, kde nanuk získal dnešní podobu. V současnosti patří značka Míša společnosti Unilever, pro kterou nanuk vyrábí firma Tipafrost v Třebíči.

Věděli jste, že nanuk Míša patří stále k nejprodávanější zmrzlině u nás?

Žvýkačky Pedro

Možná vás to překvapí, ale žvýkání u nás nebylo vždy povolené. Tento zvyk se stal legitimním až v roce 1956, kdy se hygienici a zdravotníci shodli na tom, že není škodlivé. V dějinách „českého žvýkání“ je pak převratný také rok 1968, kdy se ve Velimi začala vyrábět oblíbená růžová žvýkačka Pedro.

Věděli jste, že v 80. letech se Pedra vyrábělo téměř 900 tun ročně?

Kofola

Mezi jednu z největších „retro ikon“ dnes bezesporu patří sycený nápoj Kofola. Její vznik se datuje ke konci padesátých let minulého století. Základem této kolové limonády byl sirup Kofo, který byl vyvinut v roce 1959. První Kofoly pak vyráběly od roku 1960 Pražské cukrárny a sodovkárny, které ještě nesly název Národní podnik Zátka. V současnosti vlastní značku Kofola stejnojmenná firma z Krnova.

Věděli jste, že spotřeba Kofoly v šedesátých letech rostla tak, že v Československu došly byliny a muselo se pro ně jezdit do zahraničí?

River Original Tonic

Koncem šedesátých let se pak poprvé objevila na trhu další legenda československého nealka – tonik. Posledních 40 let je u nás nejpopulárnější River Original Tonic, který také stihl přežít několik českých a československých prezidentů. Tento sycený nahořklý nápoj je již spoustu let neodmyslitelnou součástí oblíbených „retro drinků“ Bavorák a Beton.

Věděli jste, že tonic díky obsahu chininu na ultrafialovém světle fosforeskuje?

 

Pomocníci do domácnosti

Legendární SAVO

Těžko bychom hledali někoho, kdo nezná SAVO. Málokdo už ale ví, že tento přípravek typický svým specifickým pachem dezinfekce je tu s námi již více než 40 let. Čisticí a dezinfekční přípravky značky Savo mají tedy za sebou už pořádný kus historie, začaly se vyrábět již v roce 1973 v Bohumíně.  Během svého vývoje rozšířilo Savo svou produktovou řadu i o další přípravky speciálně zaměřené na různé oblasti úklidu a hygieny v našich domácnostech.

Věděli jste, že název SAVO vznikl ze spojení slov SAnace VOdy?

 Spreje Biolit

Většina z nás asi vůbec netuší, že za socialismu vznikl jeden z největších kosmetických fenoménů. Jedná se o aerosol čili sprej. Průkopníkem aerosolu byl u nás Spolek pro chemickou výrobu (Spolchemie) ve Velvětech. Začátkem šedesátých let tam začali vyrábět insekticidní přípravky Biolit. Tyto spreje na hubení hmyzu jsou tu s námi tedy již více než 50 let. První výrobek Biolit M spatřil světlo světa v roce 1962.

Věděli jste, že Biolit byl první aerosolový přípravek v Československu?


Nestárnoucí móda

Obuv Baťa

Světoznámou obuvnickou firmu Baťa založil roku 1894 Tomáš Baťa se svými sourozenci Antonínem a Annou. V roce 1897 Tomáš Baťa obohatil svět módy o tzv. „baťovky“. Šlo o plátěnou obuv, která byla díky své nízké ceně a krátké výrobní lhůtě dostupná i chudším lidem. V současnosti společnost Baťa působí na pěti kontinentech a je řízena ze tří správních celků.

Věděli jste, že společnost Baťa ročně vyrobí kolem 150 milionů párů bot?

Tenisky Botas

Oblíbené barevné „botasky“ se vyrábí již od roku 1963. V roce 1966 se pak začaly psát dějiny úspěšného kultovního modelu Classic s typickým svislým zoubkovaným páskem a logem botas se 3 hvězdami. V současnosti se boty značky Botas exportují do celého světa. Firma také spolupracuje s celou řadou renomovaných výrobců, pro které vyrábí na zakázku celou škálu výrobků.

Věděli jste, že v obuvi značky Botas běhal i Emil Zátopek?

Autorka: Lucie Bukovanská

Chcete přidat svůj názor?

Napsat komentář