Řídí menstruační cyklus skutečně Měsíc?

Tělo ženy se v podstatě po celou dobu od puberty do přechodu, tj. asi 35 let, připravuje každý měsíc na možnost otěhotnění. Nejnápadnějším znakem pro to jsou měsíčky neboli menstruace. Mezi menarche ? první menstruací, která nastává mezi 12. až 16.rokem, a poslední menstruací ? menopauzou, uzraje ve vaječnících kolem 400 vajíček, která každý měsíc nastupují svoji cestu z vaječníků přes vejcovody do dělohy.

Řídící centrála menstruačního cyklu je uložena v mozku
Jako menstruační cyklus se označuje období od prvního dne menstruace až do prvního dne dalšího krvácení. Tento cyklus se periodicky opakuje za 23 až 33 dny- jako průměr platí 28 dní.
Sled jednotlivých částí cyklu je stále stejný: Část mezimozku (hypotalamus) podráždí podvěsek mozkový (hypofýzu) k vyslání hormonů ovlivňující vaječníky. Tyto hormony ovlivní dozrávání vaječného folikulu ve vaječníku a způsobí nakonec i jeho prasknutí.
Prasklý vaječný folikul, nyní již takzvaně žluté tělísko, začne tvořit hormon zvaný progesteron (hormon žlutého tělíska), který způsobí takové změny ve sliznici dělohy, že je včas připravena na případné uchycení oplodněného vajíčka. Pokud k oplodnění nedojde, hladina estrogenu a progesteronu v krvi opět klesnou: což je signál pro mezimozek, aby zahájil novou fázi dalšího nového cyklu. Jedná se přitom o zcela normální reakci zdravého těla, takže není žádný důvod k obavám.

Uvolnění vajíčka z vaječníku (ovulace)
Zralý folikul praskne ve vajíčku asi 14 dní před novou menstruací a vytékající tekutina vyplaví vajíčko do vejcovodu. Vajíčko může být oplodněno pouze po zcela krátkou dobu po uvolnění.
Některé ženy cítí ovulaci jako lehký tah po stranách podbřišku. Jeden až dva dny po uvolnění vajíčka stoupne u ženy tělesná teplota o tři až šest desetin stupně a na této výši zůstane a do příští menstruace. Po třech dnech zvýšené teploty je téměř jisté, že v tomto cyklu k oplodnění nedošlo.

Děloha je připravena
Doba cest, po kterou prochází vajíčko z vaječníku do dělohy, trvá asi čtyři dny. Děloha je mezitím působením výše uvedených hormonů připravena na uložení oplodněného vajíčka. Děložní sliznice je ztluštělá, prosáklá a velmi dobře prokrvená. Pokud k oplodnění v uvedeném cyklu dojde a vajíčko se uhnízdí v děložní sliznici, menstruační cyklus se přeruší a celý organismus ženy, ale hlavně tvorba hormonů se přeorientuje na program ?těhotenství?. Když však k oplodnění nedošlo, nastává za 14 dní po ovulaci opět normální menstruační krvácení.

Menstruace
Při menstruaci je děložní sliznice odloučena a v podobě menstruačního krvácení odchází pochvou ven. Co se přesně stane s neoplodněným vajíčkem, není zcela jasné. Buď je také tímto způsobem také vyloučeno, nebo je již předtím v těle odbouráno. Druhý a třetí den je menstruační krvácení nejsilnější. Žena ztrácí 100 ? 150ml krve.

Jak je to měsícem řídí opravdu menstruační cyklus?
Každých 29,5 dní je úplněk ? časová shoda s ženským cyklem způsobuje, že nejen mnoho žen, ale také mnozí lékaři věří, že měsíc má vliv na měsíčky. Při světle úplňku dochází u mnoha žen k uvolnění vajíčka, perioda pak opět začíná při novoluní.. Ženy, které menstruují v rytmu měsíce, někdy tvrdí, že nemají žádné menstruační obtíže.

Chcete přidat svůj názor?

Napsat komentář