Rukola, lístky zdraví, které můžete pěstovat celý rok. Jak na to?

Rukola  je salát, který můžete pěstovat celý rok.  Jedná se o lístky dlouhé asi 10-12 cm, které vypadají jako menší varianta pampeliškových lístků, květy jsou bílé nebo žluté.

Listy obsahují veliké množství vitaminu C a betakarotenu. Rukola má příznivé účinky na náš organizmus. Prospívá játrům, ke zvýšení chuti k jídlu a čistí krev.

Pochází z jižní Evropy a severní Asie, odkud se jako plevel rozšířila. Výborně se hodí do kombinovaných salátů, na pizzu, do těstovin či rýže. Má jemnou kořenitou chuť. Semena jsou používána k přípravě ostré hořčice.

Jak pěstovat:
Pěstování rukoly je velmi snadné. Na záhonku můžete pěstovat od března až do srpna. Poté v truhlíku doma, stačí obyčejný zahradnický substrát.

První lístky můžete sklízet po 5-8 týdnech. Stačí opláchnout vodou a je připravena k použití. Na sáčku semínek rukoly  se uvádí, že lze pěstovat v buničité vatě, avšak to nedoporučuji, neosvědčilo se mi to.

 

 

Recept:
1 malá plechovka tuňáka v olivovém oleji rio mare, 1/2 hrnku (125ml) rýže basmati, 3 hrsti rukoly, sůl.

Rýži uvaříme – k množství rýže přilijeme dvojnásobné množství vody, osolíme a dáme vařit, když začne rýže bublat ztlumíme na minimum, přikryjeme pokličkou a vaříme doměkka.
Na pánvi si vysypeme plechovku tuňáka, prohřejeme. Umytou rukolu pokrájíme asi 2x, aby nebyla moc dlouhá a přisypeme na pánev. Dál nevaříme. Přidáme uvařenou rýži promícháme a je hotovo. Dle chuti dosolíme popřípadě opepříme.

Dále se rukola výborně kombinuje s rajčaty, olivami a mozzarellou.

Chcete přidat svůj názor?

Napsat komentář