Rychlokurs křížkové výšivky

Vyšijte si s námi první obrázek. Co budete potřebovat? Barevné příze – modrou, černou, zelenou, světle růžovou, tmavě růžovou a bílou. Dále pak vyšívací látku s pravidelnou strukturou (kanava, panama, …) a nůžky.

K vyšívání je důležitá vyšívací předloha, kde každý čtvereček popisuje polohu a barvu křížkového stehu. Vyšíváme třemi vlákny, které si oddělíme z mulinky (vyšívací příze).

1. a 2. Začneme první spodní řadou těla ryby (modrá příze). Vyšíváme tak, že nejdříve vyšíváme stehy vedoucí z levé strany na pravou stranu a pak se vracíme zpět a překrýváme je vrchní řadou stehů z pravé strany na levou stranu. To znamená, že nevyšíváme každý křížek zvlášť, ale vždy celou řadu dohromady. Na náčrtu znamená jeden čtvereček jeden křížkový steh.
3. Postupně modrou přízí vyšijeme celé tělo ryby. Postupujeme zespodu nahoru. Prázdné čtverečky vynecháváme, později se k nim vrátíme a prázdná místa vyšijeme jinou přízí.
4. Světle růžovou přízí vyšijeme části ploutví.

5. Pokračujeme tmavě růžovou – vyšijeme ploutve a pusu.
6. Pak postupně vyšijeme zelenou, bílou a černou přízí zbylé části ryby.
7. Nakonec vyšijeme kontury obrázku – vyšíváme jednoduchým stehem jedním vláknem černé příze.

Poznámka na závěr: aby byla výšivka pěkná na pohled, je nutné vždy dodržovat postup vyšívání – spodní stehy z levé strany do pravé strany a vrchní stehy z pravé strany do levé strany.

Chcete přidat svůj názor?

Napsat komentář