Školička pletení – dva způsoby nahození ok

Začínáme plést – dva způsoby nahození ok
Pletení patří k vděčnému, příjemně strávenému volnému času a pokud se z pletení stane koníček, bude patřit k těm nejužitečnějším.
Rádi bychom Vám nabídli malou školičku pletení. Kde se naučíte nahodit oka, plést hladce obrace – i anglicky a další užitečné věci spojené s pletením včetně jednoduchých i složitějších vzorů.

1.způsob nahození ok:

Z klubíčka odvineme takový kus pletací příze, aby nám stačil na potřebný počet ok. Odvinutý kus vlny necháme volně viset a v místě kam až jsme přízi odvinuli, ji vložíme mezi malíček a prsteníček levé ruky. Odtud ji vedeme za za ukazováčkem k palci a zprava doleva ji obtočíme kolem palce, vytvoříme si smyčku.

Odvinutou přízi i přízi od klubka přidržujeme prsty. Do pravé ruky vezmeme dvě jehlice, vpíchneme je zdola nahoru do smyčky kolem palce, na jehlici nahodíme přízi vedoucí od ukazováčku a provlékneme ji smyčkou.

Po provedení nahozenou přízí smyčkou, smyčku spustíme z palce a oko na jehlici utáhneme.

Na další oko obtočíme kolem palce stejně novou smyčku a celý postup opakujeme.

Po nahození všech ok opatrně vyjmeme jednu z obou jehlic, jehlici z oky vezmeme do levé ruky, držíme ji palcem, prostředníkem prsteníkem a malíčkem. Na ukazováček navineme přízi, která jde od klubka – ukazováčkem regulujeme napnutí příze, aby upletená oka nebyla ani volná, ani příliš utažená, do pravé ruky vezmeme volnou jehlici a můžeme začít plést.

2.způsob nahození ok – tento způsob je jednodušší:

Asi 10cm od začátku pletací příze uděláme oko a převedeme ho na levou jehlici. Přes ukazováček vedeme pracovní nit od klubka. Pak zdola nahoru vpíchneme pravou jehlici, jako při pletení hladce, oko trochu povolí – nahodíme a nahození provlékneme okem. Toto nové oko navlékneme na zadní nitku na levou jehlici, z pravé oko nespustíme.

Znovu nahodíme a nahození opět provlékneme. Postup opakujeme.

Tento způsob nahazování ok se používá i během pletení, potřebujeme-li přidat na začátku řady více ok, např. kimonové ruklávy

 

Chcete přidat svůj názor?

Napsat komentář