Školička pletení – hladce, obrace,…

V minulém díle jsme se naučili nahodit oka. Nyní se naučíme uplést oka hladce, obrace, hladce anglicky, obrace anglicky a nahození během pletení.


Hladce
Pletací přízi vedeme za jehlicí. Pravou jehlici vpíchneme zleva doprava za přední část oka na levé jehlici, nahodíme přízi vedoucí od ukazováčku a provlékneme ji okem na levé jehlici, tím utvoříme hladké oko. Přepletené oko z levé jehlice spustíme = lícový žerzej

Obrace
Pletací přízi vedeme před jehlicí. Pravou jehlici vpíchneme zprava doleva pod přední nit oka na levé jehlici, nabereme přízi obtočením a provlékneme ji okem na levé jehlici, máme nové oko obrace a přepletené oko spustíme z levé jehlice

Hladce anglicky
Přízi vedeme za jehlicí. Pravou jehlici vpíchneme za zadní nit oka na levé jehlice, nahodíme a nahození provlékneme okem na levé jehlici.Přepletené oko spustíme z levé jehlice, vypadá jako trochu přetočené.

Obrace anglicky
Přízi vedeme před jehlicí. Nejdříve oko shora převlékneme z levé jehlice na pravou a potom ho levou jehlicí zezadu převedeme zpět, máme zkříženě navlečené oko. Pak pravou jehlicí vpíchneme zprava doleva za přízi pod přední nit oka, nahodíme a normálně upleteme obrace oko. Oko z levé jehlice spustíme.

Nahození
Přízi, která vede od právě upleteného oka podebereme pravou jehlicí zezadu dopředu a necháme ji na jehlici ležet. V další řadě toto nahození přepleteme jako normální oko (buď hladce nebo obrace), v pletenině nám vznikne dírka. Toto nahození je vlastně základem pro všechny krajkové i dírkové vzory.

 

Chcete přidat svůj názor?

Napsat komentář