Slaměné vánoční ozdoby

Jeden ze symbolů Štědrého dne

– a celých vánočních svátků je pro mnohé právě ozdobený stromeček a je určitě pro většinu neodmyslitelnou součástí vánoc. Měli bychom však vědět, že tento zvyk zdobení vánočního stromku nepochází od nás. 

Zdobení vánočního stromku je původně německý zvyk, který se později rozšířil i u nás. První zpráva o osvětleném vánočním stromku uvnitř domu se objevuje v roce 1570 v brémské kronice. V 16.století se vánoční stromeček z Brém pomalu začal šířit po území Německa a v roce 1816 se jim ozdobil i císařův dvůr ve Vídni. První vánoční strom se u nás objevil v Praze roku 1860.

Zpočátku český vánoční stromek byla jedlička a zdobilo se tím, co bylo zrovna po ruce, především oříšky, červenými jablíčky, pečivem, šiškami a červenými mašlemi, nakonec se přidávaly perníčky a ozdoby vyrobené ze slámy.
Světlo dodaly louče omotané červenou vlnou.

S postupující dobou se objevovaly i nové ozdoby, tedy i ozdoby z foukaného a ručně malovaného skla.

Dnešní trendy ve zdobení vánočních stromků jsou různorodé. Milovníci tradice však nedají dopustit na staré slaměné či ručně zdobené skleněné ozdoby.

Slaměné ozdoby, vyráběné starobylou technikou, které se vyskytovaly na vesnici v Čechách a na střední a jižní Moravě, a které dnes užíváme jako vánoční ozdoby, se pletly jako zvykoslovné předměty. Původně to byly především dožínkové věnce, protože sláma symbolizuje sluneční paprsky vrcholícího léta a podle lidových přísloví vnáší do vánoc jas, teplo a pohodu.

Sláma je dnes již méně dostupným materiálem. Pro výrobu slaměných ozdob je vhodná sláma pšeničná, která je snadno zpracovatelná a mívá světložlutou barvu.
Pokud chceme, aby vynikla jemnost výrobků, pak pleteme ze žitné slámy, kterou musíme ručně nastříhat těsně před začátkem žní, kdy už je obilí žluté. Po očištění od listenů získáme základní materiál. Tento před vlastním pletením ozdob namočíme. Sláma je pak lépe zpracovatelná a neláme se.
Na dřevěný kužel, který máme připraven podle typu ozdoby, kterou chceme vytvořit, nasadíme svázaná stébla a můžeme začít tvarovat. Ti šikovnější brzy formu odloží a tvarují ozdobu i bez ní. Když na konci ozdobičku svážeme, stačí už jen přivázat mašličku ze stuhy. Mimo pletené ozdoby si můžeme vytvářet jakékoli druhy postaviček, jako andílky, ptáčky či hvězdičky. Záleží jen na nás, co si zvolíme. Chce to jen trochu fantazie, šikovnosti a hodně trpělivosti.

Pro www.pritelkyne.cz připravila Šárka Urbancová.
www.vanoce.wz.cz Slaměné vánoční ozdoby
 

Chcete přidat svůj názor?

Napsat komentář