Ubývá slunce i vitamínu D a mizí opálení z dovolené. Proto je říjen ideální pro návštěvu solária

Únava, špatná nálada, nižší tlak. Takto na sobě většina lidí pociťuje nastupující podzim. Může za to změna počasí a především úbytek slunečných dní. Proto psychoterapeuti  doporučují léčbu fototerapií, tedy silným světlem. Nedostatek slunce mohou lidé kompenzovat také v soláriích, kde se vystaví intenzivnímu, avšak bezpečnému záření. Navíc tím prodlouží opálení, které si přivezli z letní dovolené. A také načerpají důležitý vitamín D. To jsou tři hlavní důvody, proč je říjen ideální k návštěvě solárií.   

Když slunce venku chybí, musíme za ním dovnitř

Krátící se dny lidem na náladě nepřidají. Za skleslost a špatnou náladu může právě úbytek slunečního záření. Mnozí psychoterapeuti proto pacientům doporučují fototeriapii, tedy léčbu, při které se člověk vystavuje intenzivnímu umělému světlu. Jistý druh této terapie však může každý najít v solárních studiích. „Záření, kterému se v nich lidé vystavují, je dostatečně intenzivní a přitom bezpečné. Podle evropské směrnice nepřekračuje 0,3 W/ m2. To odpovídá intenzitě slunečního záření v pravé poledne při bezmračné obloze při hladině Středozemního moře,“ uvedl Michal Kárych, předseda České asociace zdravého opalování.


Opálení z dovolené až do Vánoc

Po dovolené je pokožka většiny lidí krásně opálená, ovšem také zatížena slunečními paprsky. Není proto vhodné jít do solária hned po návratu od moře. Odborníci doporučují počkat dva týdny, někdy i měsíc – záleží na fototypu a také na intenzitě opálení. „V mezidobí je vhodné používat speciální kosmetiku, která pomáhá udržet opálení. Stejně tak i některé potravinové doplňky, například beta karoten,“ doporučil Michal Kárych, předseda České asociace zdravého opalování. Lidem radí, aby se při návštěvě solária po dovolené důkladně poradili s obsluhou a správně zvolili délku a četnost opalování.

 

Doplnění důležitého vitamínu

Kromě toho, že návštěva solária v tomto období dokáže zmírnit podzimní úzkosti a prodloužit opálení z dovolené, je velmi vhodná ještě z jednoho důvodu. Dodá tělu potřebný vitamín D. Ten chrání srdce, snižuje riziko nádorových onemocnění a především posiluje imunitu. Je důležitý právě na podzim, kdy přibývá různých virových i bakteriálních nemocí. Tělo tento vitamín přijímá ze slunečního či umělého UV záření. Právě proto je potřeba za ním jít do solária. Dlouhodobý nedostatek vitamínu D prokazatelně vede k vyšší náchylnosti k tzv. akutním respiračním infekcím a chřipce.

Chcete přidat svůj názor?

Napsat komentář