Ušijte si s námi: tip na dárek oboustranná taška s vánočním motivem

Všechny vás zdravím milé přítelkyně, dneska vám ukáži, jak ušít oboustrannou tašku. Myslím, že je to skvělý dárek pro ženy všeho věku už od malých holčiček.
Je tak skvělé si vyměnit podle nálady barvu tašky jednoduchým otočením.  Ušijte vašim kamarádkám, sestrám, maminkám či dcerkám krásnou taštičku podle jejich vkusu, jedinečný “dyzajnový” kousek.  😀

Tak pojďme na to:

Potřebujeme  na tašku 31x32cm
2 různé látky s motivem  (vyberte pevnější látky, které trochu drží tvar, má je “patchworková” – 100% polyester, proužky – režná 100% bavlna), špendlíky, šicí stroj, vhodnou nit k vybraným látkám.

Postup:

Nastříháme si látky (já mám obdélník v kuse 46cmx68cm – a to delší stranu jsem nemusela sešívat jen jsem přehnula, sešívala jsem krátkou a pak 1 dlouhou. To z toho důvodu, že jsem šila podle látky, aby mi seděly čtverečky z patchworku. Pokud budete stříhat z menší metráže potřebujete dva stejně velké obdélníky 46cmx34cm pro každou látku).
Pro držadla potřebujeme 4 (2x od každé látky) proužky v šířce 5 cm, délka podle toho, jak chceme mít ouška dlouhá, já mám delší uši v délce: 68cm (u patchworku jsem rozdělila jeden pruh čtverců na půl)
Nyní si připravíme vnitřní a vnější tašku. Každou zvlášť.Sešijeme u obdélníku obě dlouhé strany a jednu krátkou, to v případě, že máte dva obdélníky zvlášť.
Pokud máte látku v kuse jako já, tak sešijete jen látky tak, aby byly sešité obě dlouhé a jedna krátká strana.Tip: Můžete šít i tašku, která bude mělčí a širší, to záleží na vás. Tady můžete experimentovat, dle vaší fantazie.
Vytvoříme si dno sešitím a odstřižením rohů (na spodní části tašky – kratší díl). Položte na sebe látku tak, ať sešití máte přesně uprostřed. Změřte si 6 cm od špičky a prošijte.Pozor: Ať máte na druhé straně spodní proští položené stejným směrem, upevní vám to dno tašky.Tento krok můžete vynechat. Budete mít pytlíkové dno a tašku o 12cm vyšší. Taky je hezké.
Vedle prošití odstřihněte roh cca 1cm od sešití.
Nyní si vezmeme pruh od každé barvy látky jeden, položíme lícem k sobě a prošijeme 2 dlouhé strany a jednu krátkou.
Na otočení si vezměte tužku nebo dřívko a z prošité strany jej na dřívko postupně nasuňte. Tím snadno ouško otočíte.
Po vyrovnání přežehlete.
Připravíme si umístění pro držadla. Vezměte si jeden díl tašky, složte jej na půl (sešité rohy leží na sobě, nemusí být úplně přiložené, ale ať víte jak myslím tu půlku) Důležité je, aby nahoře hezky ležely díly na sobě. Od středu si
naměřte 6,5cm. Tady bude střed  jedné části držadla (máme 2 konce). Abyste si vyznačili pro všechny 4 strany umístění najednou, tak látku si na tomto místě prostřihněte cca 4mm. Budete takto mít přesné vyznačení pro všechny 4 konce držadel.
Připevníme si uši tak, že na náš nástřih položíme část ucha, střih bude v jeho středu. Konec ucha lícuje s horní částí tašky. Stejná látka leží na stejné látce. Vidíte na fotce, že nahoře je patchworková látka a proužky jsou položené na proužcích. Stejně to uděláme s druhým uchem na druhé straně této tašky.
Tady ještě jednou vidíte, že prošíváme patchworkovou látku(proužky nejsou vidět leží na proužcích). Přišijte jednou tam a pak zpátky, ať jsou uši přišité pevně.
teď si vložíme do patchworkové tašky, tašku s přišitýma ušima lícem na líc. Uši schovejte hezky dovnitř . Prošité boky hezky položte na sebe (již jsem to ukazovala několikrát v přecházejících dílech šití – mikulášské botě, ošatce na chleba, když tak se koukněte tam, dneska se mi nepovedla fotka 😀 ) Sešpendlete a prošijte v šířce 2cm. Začínáme u jedné části ucha – včetně. Na otočení  tašky si necháme prostor mezi jedním držadlem. Takže končíme prošitím poslední 4. části ucha. Můžete prošít držadla vždy 2x, aby pevně držela.
Nyní si tašku otočíme ponechanou dírou mezi jedním držadlem.
Tuto sešijeme. Můžete sešít celou tašku dokola 0,5 cm od kraje a pak ještě jednou 1,5 cm od kraje. No já jsem pouze sešila ručně tuto ponechanou dírku, protože taška, kterou jsem šila je pro dcerku a vím, že v ní nebude nosit žádné těžké věci, takže jsem nechtěla prošitím narušit vzor. A máte hotovo.

Patchworkovou látku si můžete zakoupit v mém obchůdku Venive.cz www.venive.cz  , kde nabízím ještě pár jiných láteček, ze kterých mám v plánu šít další nápady, tyto látky budou postupně přibývat. A do taštičky můžete přibalit třeba kalhotky, které tam také nabízím. Ty se vždycky hodí 😀 Tak ať se vám šití daří. Vaše Vendulka

Chcete přidat svůj názor?

Napsat komentář