Už naši předci věděli o blahodárných účincích fermentovaných produktů – zkuste s nimi i vy nastartovat jarní jídelníček

S prvními jarními dny se mnoho lidí pouští do změny jídelníčku a nastartování zdravého životního stylu. Jedním z možných přístupů může být i zařazení fermentovaných potravin do běžné denní výživy. Kysanéproduktypodporují správnou činnost střev a přispívají k naší celkové pohodě – o jejich účincích věděli již naši předci, proces fermentace je totiž jedním z nejstarších způsobů uchovávání potravin. Dle průzkumu až 30 % Čechů vůbec netuší, jaké benefity pro naše zdraví mohou kysané produkty mít.

 

Fermentace je známa již od pradávna a naši předci ji používali předevšímna uchovávání potravin. Nejstarší zmínka o řízeném kvašení pochází z Číny, kde takto upravovali potraviny již 7 000 let před naším letopočtem. Kysané produkty se ale objevovaly i později ve starověkém Egyptě či Babylonu. Fermentace stojí také za objevením dnes populárního pokrmu sushi. Pro uchování čerstvosti se naporcované a nasolené ryby nakládaly mezi rýži a kameny. Tlak kamenů a vznikající teplota a vlhkost udržovaly maso čerstvé až po dobu několika měsíců. Může za to právě probíhající proces kvašení. V souvislosti s ním vznikl i název sushi (kyselá rýže).

Fermentovanými produkty se myslí ty, jež za účasti mikroorganismů prošly procesem kvašení. Patří sem například jogurty, kefíry, mléčně kysaná zelenina, některé druhy sýrů, salámů nebo fermentované kojenecké mléko.Dnes jsou známé především jako zdraví prospěšné potraviny, jež jsou pro náš organismus dobře stravitelné, napomáhají dostat do střev přátelské bakterie a přispívají k jejich správné činnosti. Dle průzkumu společnosti STEM/MARK si je benefitů kysaných potravin mnoho respondentů vědomo, nicméně je zde stále až 30 % Čechů, kteří nevědí, proč by tyto produkty měli konzumovat, a jaký vliv mají na jejich zažívání.

S počátkem jara se mnoho lidí snaží po zimě odlehčit jídelníček a přejít na zdravější životní styl. Fermentované produkty mohou být dobrým startem pro tuto změnu.

Shrnutí:

  • Fermentované potraviny jsou známé již více než 9 000 let
  • 30% Čechů neví, jaké benefity jim mohou tyto potraviny poskytnout
  • Kysané produkty mají blahodárný vliv na zažívání
  • Mezi fermentované potraviny patří mléčné výrobky jako jogurty, tvarohy, kefíry, podmáslí, dále některé druhy sýrů či salámů a také mléčně kvašená zelenina (především zelí)
  • Fermentované produkty jsou vhodné i pro zdravé zažívání malých dětí, a to v podobě fermentovaného kojeneckého mléka

Chcete přidat svůj názor?

Napsat komentář