Valentýn nezná hranice


Přestože si především obyvatelé Spojených států nedovedou představit 14. únor, na nějž připadá svátek sv. Valentýna, bez masového posílání tisícovek přání a rozdávání bezpočetného množství drobných dárků, ani ostatní kontinenty už nezůstávají za nimi v pozadí.

Potřebu projevit nejbližším lásku a udělat jim radost pociťují zejména příslušníci americké mladé generace. Počet dárků a blahopřání se pro ně stává i důležitým indikátorem jejich oblíbenosti mezi vrstevníky. Obdobně tento den chápou Novozélanďanky. Sice poněkud remcají, že jde o pouhopouhou komerci, nicméně bedlivě sledují, kolik lidí si na ně vzpomnělo a jsou velmi zklamané, když vyjdou naprázdno.

Svátek už víceméně za svůj přijali i Bělorusové a Kazaši. Doslova se pro něj nadchla dospívající mládež, čerstvě zamilované páry a novomanželé. Navzájem se zaplavují výmluvnými pohlednicemi, květinami parfémy, básněmi či sladkostmi, jimiž vyjadřují lásku a přátelství. Maďaři, kteří byli zpočátku značně skeptičtí, také čím dál víc podléhají novodobé tradici. Sv. Valentýna začali brát jako Den žen a své lepší polovičky obdarovávají květinami nebo sladkostmi, popřípadě je zvou do kina nebo na dobrou večeři.

Asie zatím spíš vzdoruje
Lhostejnost až odpor naopak k těmto oslavám pociťují hinduističtí fundamentalisté. Podle jejich názoru jsou v přímém protikladu s indickými tradicemi. Jednak jsou přesvědčeni o tom, že náklonnost má každý člověk projevovat denně a nikoli v předem určený čas, jednak se jim příčí, že by měli přejímat zvyky, které jim vnucuje cizina. V Japonsku sice na dárcích a upomínkách, většinou čokoládových, nešetří, ale směřují výhradně k mužům. Ženy si musejí počkat až na takzvaný White Day, který následuje o měsíc později. Mnohé jsou napjaté až k prasknutí, zda jim obdarovaný oplatí stejně nebo na ně prostě zapomene.

V nejlidnatějším státě na světě, v Číně, se doslova pere dávná s novodobou tradicí. Čínská obdoba svátku sv. Valentýna, při němž hrají nejdůležitější roli květiny a jež se nazývá Qixi Fest, připadá na sedmý den sedmého měsíce podle čínského lunárního kalendáře. Jeho ctitelé si v tento den připomínají šťastný milostný příběh jisté tkadleny a pasáka krav, který však pomalu upadá do zapomnění a začíná ho rovněž vytlačovat 14. únor, tedy Valentýn.

Chcete přidat svůj názor?

Napsat komentář