Vánoční jarmark v Klementinu a netradiční tradice

Sváteční atmosféru nemusíte v centru Prahy nasávat jen skrze hektické turistické atrakce, v komornějším podání si ji užijete například v Národní knihovně ČR. Ve čtvrtek 29. listopadu se bude na hlavním klementinském nádvoří konat od 10 hodin Vánoční jarmark, kde bude možné v „knihovnickém“ poklidu nakoupit neotřelé vánoční dárky. Ten vyvrcholí slavnostním rozsvícením netradičního vánočního stromu.

Vánoční jarmark se v areálu Klementina bude konat už podruhé a naváže tak na úspěšný loňský počin. „Chceme pokračovat v tradici a ve spolupráci se Svazem knihovníků a informačních pracovníků (SKIP) vytvořit pro návštěvníky pokojný kout k vánočnímu zastavení,“ láká návštěvníky Irena Maňáková, ředitelka Odboru komunikace Národní knihovny ČR.

Na jarmarku najdete nejen řemeslné výrobky členek Klubu tvořivých knihovníků (KTK), které svou inspiraci načerpaly při neustálých kontaktech s chytrými svazky, ale také dárečky z chráněných dílen, stylová překvapení studentů SPŠG Hellichova, textilní obaly na knížky a poutavé publikace NK ČR.
K vidění i zakoupení budou šperky z nejrůznějších materiálů, brože, textilní doplňky, korálky, papírové a dřevěné výrobky, patchworkové textilie, keramika, vánoční dekorace a mnohé další…

Chybět nebude ani lahodný svařák, který zahřeje u srdce téměř jako kvalitní literatura.

 

Foto: Eva Hodíková

Vánoční jarmark ukončí v 16.00 slavnostní rozsvícení netradičního vánočního stromu – čtenáře ozáří světlo železného stromu poznání, který stráží vstup do Národní knihovny ČR. Po nákupu zajímavých dárků mohou návštěvníci zajít na výstavu Českých historických betlémů nebo zavítat právě na rozsvícení vánočního stromu, který já v tomto případě nazývám netradiční tradicí,“ dodává Maňáková. Strom společně rozžnou generální ředitel NK ČR Tomáš Böhm a spisovatel Jiří Stránský.

Vánoční jarmark v Klementinu se bude konat ve čtvrtek 29. listopadu od 10 do 16 hodin. Výtěžek bude věnován nadačnímu fondu Klíček na provoz dětského hospice.

Irena Maňáková
Národní knihovna ČR
www.nkp.cz

Chcete přidat svůj názor?

Napsat komentář