Vánoční kaktus (Schlumbergera) nejen na vánoční stůl!

Dříve se tradovalo, že s těmito rostlinami se nesmí hnout ani před nakvetením ani po něm, že se musejí různě přesouvat na konci léta do chladna a podobné jiné vylomeniny se s nimi musely dělat. Dnes jsou na trhu takové kultivary, které vám bez a jakékoli péče za rok zase nakvetou klidně v panelákovém bytě, aniž byste se o to nějak výrazně zasloužili.

I když musím říci, že nakvetou zhruba po 11ti měsících. Takže se může stát, že schlumbergera, která byla koupená původně na Vánoce v plném květu, nám o pět let později vykvete už v srpnu…

Pochází z: deštných pralesů ze Střední a Jižní Ameriky a z Brazílie.
Umístění a teplota: Vyžaduje světlé nebo polostinné místo, kde nedopadají přímé sluneční paprsky (např. na západ). V období vegetačního klidu může být umístěn na chladnějším místě.
Kvete: konec října – leden (tvar květů je hvězdicovitý a barva květů může být – růžová, bílá, červeno-růžová,  žlutá…)
Zálivka:  přes léto zaléváme normálně jako pokojové rostliny asi tak jednou týdně, při letnění venku a vysokých vedrech klidně obden. Jenom od konce srpna malinko omezujeme zálivku.
Hnojení: hnojivem na kaktusy, popř. na pokojové rostliny 1krát za 14 dnů
Množení: Nejlepší čas pro přesazování nastává na začátku jara, po odkvětu. Z rostliny odebereme několik stonků se 4 články a necháme zaschnout asi 3 hodiny volně např. na talířku. Připravíme si květináč s rašelinou smíchanou s hrubším pískem a do této směsi zapíchneme odebrané stonky tak, aby v nádobě stály vztyčené. Takto připravené je postavíme na světlé místo a zaléváme zhruba jednou za 10 dnů.

Fotogalerie:

Chcete přidat svůj názor?

Napsat komentář