Vánoční perníčky: Mikulášská bota krok za krokem

Příprava těsta a polevy

Těsto:
650 g hladké mouky, 250 g moučkového cukru, 100 g medu, 50 g másla, 4 celá vejce, 2 lžičky jedlé sody, 2 lžičky mletého koření (skořice, fenykl, anýz, hřebíček), 1-2 lžíce kakaa (aby vynikla bílá poleva).

Vypracujte těsto a můžete ho ihned vyválet a vykrajovat potřebné tvary.
Malé ozdoby vykrajované z tenkého těsta se pečou v horkovzdušné troubě při teplotě 150 C cca 5-8 minut, větší kusy, vykrajované z tlustšího plátu, je třeba péct při stejné teplotě 10-12 minut. Upečené perníčky ihned po vytažení z trouby potřete rozšlehaným vejcem. Získají potřebný lesk.

Dobré těsto připravíte také ze směsi Perníčky od firmy Dr. Oetker.

Poleva
180 g moučkového cukru (dvakrát prosít), 1 bílek, pár kapek citrónové šťávy (viz níže).

Nedejte na rady a polevu nikdy nevyšlehávejte. Při zdobení by se „rozpíjela“ a pevnou rovnou čáru byste s ní nenamalovali. Polevu jen lehce promíchejte. Naberete-li ji na lžíci, měla by velmi pomalu stékat a na hladině vytvářet čáru, která zůstane pár vteřin pevná. Stéká příliš rychle a na hladině se vám čáry nevytvářejí, je třeba přidat cukr. Je možné, že jste měli příliš velký bílek anebo zapomněli nahradit cukr, který jste při přesívání nepoužili. Pokud je poleva příliš tuhá a ze lžíce spíše spadne, než aby z ní stékala, přidejte podle potřeby pár kapek citrónové šťávy. Mohli jste použít vejce s malým vejcem.


Dále potřebujeme rozšlehané vajíčko, tvrdý papír, vál, váleček, papír na pečení, plech, nůžky, mašlovačka, zdobící kornout, šablona.

Vzor na mikulášskou botu vystřihneme z tvrdšího papíru, přiložíme na vyválené perníkové těsto a vykrojíme.
Nejprve si namalujeme obrysové linie.
Jemně vyšrafujeme část představující dárky, manžetu boty vyplníme polevou a dovnitř boty namalujeme tři rovnoběžné čáry, které v kolmém směru přetneme rovnoběžnými čarami tak, abychom dostali větší stejnoměrné čtverečky.

Manžetu vyplněnou polevou dozdobíme tečkami. Do čtverců vzniklých v předchozím kroku namalujeme kosočtverce vyplněné polevou. Po dokonalém zaschnutí vmalujeme do vzniklých prostorů tečky. Po obvodu střídáme následující motiv: tečka, tečka na krátké stopce, tečka na dlouhé stopce, tečka na krátké stopce. Námi vytvořená perníková bota může být příjemným oživením mikulášské nabídky.

TIP NA KNIHU:
Obrovskou trpělivost. Žádný perníček nelze vytvořit “na jeden zátah“. Vždy jich mějte rozpracováno několik současně, postupně se k nim vracejte, ale ne dříve, dokud nebude dokonale zaschlé zdobení z předchozího kroku. To je celé tajemství. Teď tedy nezbývá, než začít zdobit…
Miluše Pokorná autorka knihy “Perníčky – výroba a zdobení”, vydalo nakladatelství CP Books. Více na www.knihy.cpress.cz  cena: 119,-Kč

Velké množství receptů a nápadů naleznete ve Vánoční příloze…

Chcete přidat svůj názor?

Napsat komentář