Vánoční perníková chaloupka – jak na to

 
Na těsto potřebujeme:

200g margarínu, 500g medu, 250g krystalového cukru, 1 balíček perníkového koření, 15 g kakaa, 1000g hladké mouky, 1/2 prášku do pečiva, špetka soli, 2 vejce

Na zdobení: 3 bílky, 500g moučkového cukru a cukr na posypání, 2 plátky červené želatiny, drobné pečivo, cukrátka, mandle, nebo jiné ozdoby, potravinářská barva.

Margarín, med, koření a kakao za stálého míchání zahříváme, dokud se cukr nerozpustí. Necháme vychladnout.
V míse smícháme mouku, prášek do pečiva a sůl. Ušleháme vejce a smícháme je s medovou hmotou. Vše zpracujeme v hladké těsto. Přikryjeme a nejméně hodinu necháme v chladničce odležet.
Poté těsto vyválíme na sílu asi 1/2cm, přendáme na vymazaný plech a ještě jednou vyválíme. Části chaloupky vyřízneme nožem podle šablony. Ze zbylého těsta vykrajujeme stromečky, ježibabu, Jeníčka s Mařenkou, srdíčka a části plotu.
Vše pečeme 10-12 minut v předehřáté troubě.

Jestliže se nám jednotlivé tvary domečku pečením zdeformovaly, můžeme je ještě horké upravit nožem.

Teplé je oddělíme od plechu a necháme vychladnout. Z bílků ušleháme tuhý sníh a přidáme tolik cukru, aby se hmota dala stříkat. Sáčky na stříkání slepíme z pevného pergamenového papíru.
Dveře a okna na rubu potřeme trochou polevy a přilepíme je na želatinu. Všechny části chaloupky lepíme polevou na kartónovou šablonu (V šabloně nesmíme zapomenout na výřezy oken a dveří).
Boční a čelní stěny ozdobíme polevou a cukrátky. Když všechny cukrátka pevně drží, nalepíme boční a čelní stěny cukrovou polevou na velkou dřevěnou podložku a hrany natřené polevou přitlačíme. Necháme vyschnout.
Stromky postříkáme polevou a přilepíme na podložku.

Figurky ježibaby, Jeníčka a Mařenky zdobíme potravinářskou barvou. Pestře je ozdobíme. Srdíčka přilepíme kolem chaloupky jako plot.

Dvůr poprášíme cukrem a umístíme figurky. Pečeme 10-12 minut při teplotě 200-225 stupňů.

Stáhněte si všechny šablony k perníkové chaloupce zdarma ZDE

Chcete přidat svůj názor?

Napsat komentář