Velikonoční vánočka – podle našeho receptu se povede každému!

 Potřebujeme:
500 g pšeničné mouky, 1 balení sušených kvasnic, 50 g cukru, 1 balení vanilkového cukru, sůl, 2 vejce, 1 bílek, 250 ml vlažné šlehačky,  1 žloutek a 1 polévková lžíce mléka.

 

POSTUP:

Do mísy nasypte mouku, kvasnice a promíchejte. Přisypte cukry, sůl, vejce, bílek a šlehačku. Všechny přísady smíchejte, nejdříve prohnětejte  ručním šlehačem na nižší stupeň, poté na vyšší po dobu 5 minut. Jestliže se těsto bude lepit, přidejte ještě trochu mouky, ale zas ne velké množství, protože těsto musí zůstat vláčné.

Těsto dejte na teplé místo a nechejte ho tam tak dlouho, než nabude (mělo by nakynout jednou tolik), poté ještě jednou prohnětejte na nejvyšší otáčky.

Ze 2/3 těsta uválejte 3 válečky, dlouhé asi 40 cm, upleťte a položte na pečicí papír na plech. Válečkem na těsto podélně udělejte důlek.

Rozšlehejte žloutek s mlékem a potřete jím důlek, na který budete dávat druhou vrstvu spletených válečků. Teď ze zbytku těsta uválejte 3 válečky po cca 35 cm a spleťte jako ty předchozí a položte na první vrstvu. Vše potřete vejcem a umístěte na teplé místo, než vánočka viditelně nakyne. Poté dejte péct do trouby.


Elektrický sporák:
Horní/spodní trouba 175°C – 200°C (předehřátá), Horkovzdušná 160°C – 170°C (nepředehřátá)
Plynový sporák: 3-4
Doba pečení: asi 35 minut

Chcete přidat svůj názor?

Napsat komentář