Velikonoční vázané aranžmá do manžety z proutí – krok za krokem obrazem

Tak, milé přítelkyně, za dveřmi jaro! Ráda bych Vám předala některé tipy a rady pro přípravu Vašich svátečních aranžmá. Pokud si budete podle mého návodu dělat doma něco podobného, můžete, samozřejmě libovolně zaměňovat květy i jiné materiály, podle toho, co se líbí právě Vám, a nebo co budete mít k dispozici. Před započetím práce je třeba mít na paměti tyto skutečnosti:

1) Narcis – typická jarní květina – vylučuje JEDOVATÝ SLIZ , který ZAHUBÍ každou další kytičku ve váze. Jediný, s kým se snese, je hyacint. Uříznuté květy hyacintů totiž vylučují sliz podobného složení jako narcisy, takže si vzájemně nevadí. Pokud si necháváte v květinářství uvázat jarní kytičky z frézií, tulipánů a narcisů, je to sice působivý pugét, ale díky přítomným narcisům se zkracuje jeho životnost minimálně o polovinu! Jestliže ale je pro Vás kombinace narcisů a ostatních jarních kytiček neodmyslitelná a přesto chcete, aby Vám Vaše aranžmá vydrželo alespoň týden, zvolte vypichovanou metodu. V aranžovací hmotě se vytvoří kolem stonku narcisu jakási nepropustná komůrka a sliz se již dál k ostatním květům nešíří…

2) Při práci s tulipány mějte na paměti, že tyto ještě ve váze i ve vypichované vazbě POROSTOU! Je to různé, podle odrůdy, ale tulipány dokáží ve vazbě vyrůst až o 10 cm! Proto vytvářejte své aranžmá tak, aby bylo pěkné i po té, co tulipány posunou své květy kousek výš. V praxi to znamená, že květy tulipánů je vhodné umisťovat níž, než bychom umístili květ jiného druhu. 

3) V jarních variacích by kromě narcisů, tulipánů a frézií neměly chybět ani anemonky (sasanky), ornitogallum (bílé nebo oranžové), irisy (modré, žluté, bílé), ranuculusy (barevné pryskyřníky), ale moc hezky v nich vypadají i minigerberky, které sice nejsou typicky jarní, ale dokáží velmi pěkně doplnit i jarní aranžmá, zvláště pak oranžové, žluté nebo červené.


Tak, teď už máte určitě jasno, které květy si vyberete a které oželíte. Než se do toho pustíme, řekněme si, co budeme potřebovat k vázanému aranžmá do manžety z proutí:

– dráty tloušťky 1,0 mm
– zahradnické nůžky, nůž, nůžky na drát
– vrbové nebo březové proutí, případně koupenou hotovou proutěnou manžetu
– vybrané živé květy
– zeleň na doplnění, doporučuji jemnější listy (vaccinum, italský ruscus, tiky, eukalyptus, rumuru apod…)
– pravý mech z lesa nebo koupený, případně jako náhražku obarvené sisalové vlákno, nejlépe zelené, nebo tillandsii usnoides (ta je stříbrná)
– nějaké vajíčko, hnízdečko, nebo zajíčka na drátku, případně peříčka, jak se komu líbí…
– vhodnou vázu, do které pak aranžmá  “posadíme”

…proutky hladce nastříháme…
..uchytíme drátkem, případně i několikrát dokola obtočíme a necháme asi 20 cm dvojitý drát jako “nožku” koukat z manžetky….
… buď zaplétáme nebo jenom hladce stočíme jako pramen vlasů…
…drátky upevníme na 3-4 místech, vytvoříme tak nožičky, které nám zajistí stabilitu manžety…
…začneme vkládat květy a prokládáme zelení. Květy pravidelně rozmisťujeme do stejné výše nebo mírné kopule, tulipány s ohledem na jejich další růst umísťujeme níž než ostatní květy… 

… nakonec volná místa kolem manžety vyplníme nadrátkovaným mechem nebo sisalem (příp. tillandsií), doplníme zajíčky, vajíčka, peříčka apod. jiné doplňky, které se nám líbí…
…. zkrátíme stonky tak, aby přibližně 1/3 délky kytice tvořila část pod manžetou, 2/3 pak část nad manžetou….
….stáhneme šňůrkou nebo gumičkou. Gumička je lepší u dužnatých stonků cibulovin, neboť při jejich napití je neškrtí a povolí jim zvětšení obsahu nakonec kytici umístíme do vhodné vázy…:-)

Lenka Pomněnka
www.pomnenka.cz

Chcete přidat svůj názor?

Napsat komentář