Víte, kde máte slabá místa?

Prokrastinace je jen strach, který se dá ovládnout. A přesto je nás v tom hodně…

Určitě to znáte. Život by se dal rozdělit mezi věci, které nás baví a na to ostatní. Bohužel kategorie „ostatní“ bude nejspíše obsahovat položek více. A čím nepříjemnější ona věc je, tím hůře se k jejímu vyřešení přemlouváme. Není to náhoda, že jsou aktuálně velmi populární různé publikace a kurzy o tom, jak porazit ono zrádné odkládání věcí, tedy prokrastinaci. Jak jí čelit a co by nám mohla se životem udělat?

 

Důležité je oddělit lenost od chorobného odkládání věcí. Ten, kdo je líný, ani nemá v plánu nic dělat. Prokrastinátor by ale rád něco dělal, jen se k tomu nemůže sám přemluvit. Prokrastinace je do určité míry normální psychologické chování, ale může vyústit ve stres a psychickou krizi. Nedávný průzkum ČSOB také mj. odhalil, že možná právě prokrastinace může stát za ztrátou nezanedbatelné částky našich peněz.

Základní pravidlo? Váš nový nejlepší kamarád se jmenuje harmonogram

Tak tohle se vám asi líbit nebude, ale pokud chcete prokrastinaci účinně čelit, budete muset fungovat podle předem stanoveného plánu. Pozor, to ovšem neznamená, že nebudete moct lenošit! Jen na něj budete mít vyčleněn OMEZENÝ čas. Váš nový systém se jmenuje denní harmonogram, někdo také říká „buzerlístek“. Jak to bude fungovat? Předem si stanovíte aktivity, které ten den chcete udělat a budete si je odškrtávat. Vedlejším příjemným efektem tohoto vašeho konání bude také nově nabitá dovednost – správné odhadování času. Cílem není se uhnat, ani lenošit, ale využít potenciál dne co nejlépe. Připravujete ho VY pro SEBE a cílem je VAŠE spokojenost. Ze začátku to určitě nebude jednoduché, ale zvyknout si na něj můžete stejně, jako na zdravější stravování. Ideálním stavem je udělat z nepříjemných každodenních aktivit tak zažitý zvyk, že ani nebudete přemýšlet nad tím, zda ji dělat hned, za chvíli nebo zítra, ale prostě ji uděláte automaticky.

Jděte na to chytře

Pokud se vám do stanoveného úkolu stejně nechce, rozdělte si jej na dílčí části. Díky tomu se vám najednou nebude zdát tak velký, a snáze se propracujete až k jeho splnění. Pokud se např. musíte učit, řekněte si, že nejprve jen otevřete knihu. A když už ji budete mít otevřenou, tak se do ní jen podíváte. A najednou se sami navezete do učení, aniž by to stálo dlouhé hodiny přemlouvání.

Pokuste se nebát – každý člověk dělá chyby

Prokrastinace je vlastně jeden velký strach. Nejdříve se bojíme toho, že bude ona odkládaná činnost nepříjemná, pak se zase bojíme toho, že v ní selžeme. Jenže, kdo nic nedělá, nic nezkazí. Zkuste tak počítat s tím, že se vám nemusí všechno povést. Nejste dokonalí a ani boj s prokrastinací se nebude dařit bezchybně. Pokud toto přijmete, bude se vám snáze žít a naučíte se k sobě být tolerantní. Možná že pomalá, ale vytrvalá cesta vás dovede vždy k cíli.

Prokrastinace v praxi: Sjednávání pojištění určitě nepatří mezi vaše oblíbené povinnosti, nicméně asi budete souhlasit s tím, že je třeba mít všechno v pořádku. ČSOB nedávno realizovala průzkum, který zjišťoval, jak jsou na tom Češi ohledně pojištění. A výsledek? Tady prokrastinace jen řádí! Možná je to také nedostatečnou informovaností a dalšími vlivy, ale celá polovina lidí uzavře pojistku na domácnost, o kterou se pak již nestará. Ta by se přitom měla měnit dle skutečné hodnoty vybavení. K revizi pojistek by mělo docházet optimálně každé tři roky. Banky se také snaží své služby co nejvíce zjednodušit. Např. ČSOB nedávno přišla se službou bankopojištění, kdy můžete na jedné pobočce vyřídit bankovní a pojišťovací záležitosti.

Chcete přidat svůj názor?

Napsat komentář