Vybíráme z květinové poradny – ficus benjamina

Dotaz:

Dobrý den, mám taky problém s fícus benjamina … je asi 2m veliký. Co jsem ho přesadila do většího začal opadávat…Pak jsem ho přenesla a opadal úplně… Měla jsem ho na druhé straně místnosti od okna… Tak jsem ho teď dala úplně k oknu. ” “

Je taky pravda, že hlína v květináči byla pořád mokrá. Tak jsem Vás chtěla poprosit o radu. Mám jej přesadit do menšího a jak by měl být květináč veliký… Jestli jej mám zalévat ze spod nebo z vrchu a jak často a zda mám být u okna. A zda jej mám hnojit běžným hnojením na pokojové rostliny. Děkuji Vám moc za odpověď!!!

Odpověď:

Dobrý den,

ficusy patří mezi rostliny citlivé na přelití. Zálivka stačí 1x za 14 dní, když jsou veliká úmorná vedra, tak 1x týdně. V zimě, pokud je v místnosti teplota kolem 23-25 stupňů, 1x za 14 dní, v chladnějším prostředí i 1x za 3 týdny až měsíc. Zalívejte vrchem, voda, která proteče, pokud ji rostlina do hodiny po zálivce nevypije, by se měla z misky vylít. Ficusy jsou milovníky světla.

Přesazovat nemusíte, pokud přesazený je, rozhodně tak nečiňte do menší nádoby!!! Pokud nebyl několik let přesazený, přesaďte do květináče asi tak o cca 2 cm na každé straně většího, tedy o 4 cm většího průměru. Po přesazení zalijte jen velmi opatrně. Použijte substrát pro pokojové rostliny. Pak 3-5 dní úplně bez vody, pak zase maličko a zase až za týden. Pak už najeďte na zálivku 1x za 14 dní.

Pokud nebudete přesazovat, nechte úplně vyschnout stávající substrát a pak najeďte zase na ten výše uvedený režim. Hnojivo ano, ale jen od jara do léta, teď už pomaličku s hnojením končit, před zimou není dobré přehnojovat substrát. Po přesazení nehnojte vůbec, popálila byste kořenové vlášení. U fíkusu je jedna veliká výhoda, že Vám znovu obrazí. Lenka Pomněnka

Dotaz II.

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat,dostala jsem minuly rok fikus benjamin,vubec mi neroste,a na listech se vytváří lepkavý gel? Vůbec nevím,co to znamená ?poradite mi! Děkuji a ještě jednu prosbu mam,dostala jsem pokojovou rostlinu, ale vůbec nevím co je zač, na květináči byl název CODIASUM Excelent, a tenhle název nemůžu nikde najit? Nevím jak se o tuto květinu starat,listy usychají, ale hlína je mokrá ?

Odpověď II.

Zdravím,

květinu, kterou jste dostala, jste maličko přejmenovala. Na květináči bylo napsáno CODIAEUM. Česky se jmenuje Croton. Má rád hodně světla a nesnáší přelití. Vypadá to, že to druhé se Vám povedlo, pokud není ani na světle, brzy Vám umře.

Váš ficus je zřejmě napadený nějakým savým škůdcem a nebo takto reaguje na přelití. Nesnáší mokrý substrát. Omezte zálivku, a pokud najdete nějaké vpichy na listech nebo drobné breberky, případně bílou vatičku, postříkejte Actelicem nebo Karate dle návodu.

Palce drží Lenka Pomněnka

Chcete přidat svůj názor?

Napsat komentář