Z gauče ven! Stačí 10 minut pohybu denně a jste fit! Jak na to?


Ven na čerstvý vzduch a pohyb:
Dlouhodobě fit a hubené zůstanete, když se budete jen dvakrát denně 10 minut aktivně pohybovat. S našimi hravými nápady toho dosáhnete lehce…

Staré pravidlo ve fitness bylo neúprosné: teprve po 30 minutách pohybu denně můžete zhubnout a udržet vaši postavu a tělo ve formě. Tak to být nemusí. Experti na univerzitě v Pittsburgu srovnali váhu žen, které po každý druhý den cvičily 40 minut po dobu 5ti měsíců, a váhu žen, které se místo toho pohybovaly aktivně po dobu 10 minut.

Překvapivý výsledek: Druhá skupina žen, která cvičila pouhých 10 minut, ztratila na váze více kil, než skupina první. I na univerzitě ve Virginii zkoumali tento fenomén: 30 žen bylo požádáno, aby dvakrát denně chodily na procházku, která trvá 10 minut.
Výsledky po 21 dnech: Jejich tělesný stav, co se týče síly, kondice a pohyblivosti odpovídal v průměru ženám, které jsou o 15 let mladší. Takže výmluva, že na sport nemáte čas, dnes už neplatí – stačí 10 minut ráno a 10 minut odpoledne a to není tak mnoho, abyste si je nemohly dovolit.


Tento malý program je ideální pro ty, které doposud nesportovaly. A je to dobrá alternativa pro ty, které někdy prostě nemají čas na to, jít do posilovny nebo do fitness centra. Malými triky můžete ještě zlepšit pozitivní efekt tohoto cvičení. Představujeme vám 8 variant, vyberte si denně vždy dvě z nich:

1) Svaly na hrudi budou silnější: Dejte ruce do předu, od sebe asi na šířku zad a uchopte do nich srolovaný ručník tak, že bude natažený. Stojíte vzpřímeně s lehce pokrčenýma nohama. Hluboce se nadechněte, při výdechu zvedejte ruce pomalu přes hlavu dozadu, pokud možno co nejvíce dolů. Ruce zůstanou nataženy, lopatky se stlačí k sobě. Toto napětí nechejte působit 4 sekundy, potom jděte zpět do výchozí pozice.

Náš tip: roztažení hrudníku můžete ještě zesílit tím, že ruce necháte za zády a s každým nádechem a výdechem jimi budete pohybovat za zády.

2) Mobilizovat ruce a záda: Položte se na záda, nohy pokrčte a chodidla nechejte od sebe na šířku zad. Chodidla nechejte na zemi. Pod hlavu si můžete dát malý polštářek. Ruce leží volně vedle těla na zemi. Při nádechu stáhněte břicho, při výdechu stlačte břicho ještě dá dovnitř a ven, současně k sobě tlačte zadek a zvedněte pánev. Vydržte chvíli v napětí, poté při nádechu jděte opět do výchozí pozice.

Náš tip: Cvik zintenzivníte, když chodidlo levé nohy položíte na pravé koleno a budete střídat pravou a levou stranu.

3) Intenzivně natáhnout celé tělo: Tím natáhnete všechno svalstvo na zádech, zlepšíte držení těla a vaše záda budou silnější. Stůjte vzpřímeně, nohy dejte mírně od sebe, jako u předešlých cviků. Ruce před hrudníkem překřižte a dejte dopředu. Nadechněte se, přitom ruce dejte pomalu přes hlavu. Při výdechu dejte ruce zpět do výchozí pozice.

Náš tip: Pro dodatečnou kondici: Po třech takovýchto cvičeních si dejte 5 minut rychlé chůze a takto opakujte. Při chůzi se zapojí aktivně i ruce.  

Chcete přidat svůj názor?

Napsat komentář