Zavařování recept: Zavařovaná cuketa v nálevu na okurky krok za krokem

Potřebujeme: cuketu (přerostlou – větší než 25cm, průměr od 6cm),

Nálev: deko, 0,5l octa, 2l vody, 25 koleček sacharinu, 150g cukru.

Na dochucení dle libosti: feferonka, cibule, kopr, mrkev, křen.

Postup:

 

Nálev: svaříme si vodu s octem, sacharinem, cukrem a dekem. Do nálevu můžeme přidat i bobkový list dle chuti, tak jak kdo má rád.

Cuketu opláchneme, podélně rozpůlíme a lžičkou seškrábneme část se semínky. Rozkrojíme opět podélně napůl a nakrájíme na cca 2-3cm kostky.

Do vymytých sklenic dáme na dno kousek feferonky, kopru, pár koleček mrkve, kolečko cibule a kolečko křenu. Naplníme kousky cukety a na vrch položíme opět kousek feferonky, malou snítku kopru, kolečko cibule a křenu.

Takto naplněné sklenice zalijeme nálevem. Uzavřeme víčkem a sterilujeme max. 12 minut. Horké vyjmeme z hrnce a položíme na utěrku víčkem dolů.

Malé cukety se k zavaření nehodí jsou měkké a mohly by se rozvařit. Já zavařuji pouze velké přerostlé cukety, kterých jsem si při dříve sklizni nevšimla. Nyní když jsem vyzkoušela cuketu zavařit, tak už je budu nechávat přerůst záměrně :o)

 

Naložené cukety chutnají velmi podobně jako zavařené okurky. Můžete je použít úplně stejně. Kdo nemá rád kopr nebo feferonky, tak je nemusí do sklenic vůbec dát.

Tip: Na zavařování používám největší hrnec co doma máme, na dno dám utěrku a cca do poloviny sklenic vodu. Vařím přiklopené 10-12 minut.

Vendulka

Chcete přidat svůj názor?

Napsat komentář