Zdraví národa nabídne pacientům preventivní vyšetření na rakovinu tlustého střeva

Kolorektální karcinom (rakovina tlustého střeva a konečníku) se v ČR v porovnání s Evropou vyskytuje nadprůměrně často, prevence přitom umožňuje plné vyléčení.

První ročník preventivního programu Zdraví národa ukončí v listopadu bezplatné vyšetření na okultní (skryté) krvácení ve stolici. To je základním příznakem výskytu rakoviny tlustého střeva a konečníku u pacientů. Včas odhalený karcinom lze přitom zcela vyléčit.

 

„Od pondělí 3. 11. 2014 do pátku 28. 11. 2014 bude v odběrových místnostech společnosti synlab probíhat bezplatné vyšetření okultního krvácení ve stolici, tedy preventivní diagnostika kolorektálního karcinomu,“ říká Kateřina Štolcová, tisková mluvčí projektu Zdraví národa.

Zájemci o vyšetření mohou v pracovní době navštívit kteroukoli odběrovou místnost společnosti synlab, kde společně se zdravotní sestrou vyplní připravenou speciální žádanku.

Ta bude od 3. 11. 2014 k dispozici také na webových stránkách  www.zdravinaroda.cz ke stažení. Zájemci následně obdrží dvě odběrové sady, které dle návodu doma použijí a poté donesou zpět do odběrové místnosti. Do několika dní jim následně přijdou výsledky domů poštou. „Pro zachycení kolorektálního karcinomu využíváme moderní sady, jejichž využití je snadné a komfortní. Pacienti se tak nemusí obávat. Vyšetření samozřejmě vůbec nebolí,“ vysvětluje Štolcová.

 

Včasná diagnóza může zachránit život!

 

Ročně je v ČR nově diagnostikováno kolem 8 000 pacientů s kolorektálním karcinomem a zhruba polovina pacientů na něj zemře. „Vzhledem k tomu, že od vzniku prvních patologických změn (typicky slizničních polypů) do vývoje zhoubného nádoru uplyne mnohdy řada let, je v naprosté většině případů možné onemocnění předejít, nebo jej alespoň odhalit v časných stádiích,“ říká MUDr. Petr Kocna, CSc. z Ústavu lékařské biochemie a laboratorní diagnostiky 1. LF UK a VFN v Praze.

 

V současnosti je v České republice onemocnění diagnostikováno v časnějších stadiích jen přibližně u 40–45 % pacientů. To výrazně zhoršuje dosažitelné výsledky léčby. „Zahraniční studie prokazují, že pokud dojde k odhalení rakoviny tlustého střeva v prvním stádiu, je šance na 5leté přežití 93 %, v případě, že se odhalí až ve 4 stádiu, klesá šance na 5leté přežití na 6 %,“ varuje MUDr. Petr Kocna, CSc.

Mezi rizikové faktory pro vznik rakoviny tlustého střeva patří špatné stravovací návyky např. denní konzumace „červeného masa“, úprava potravin smažením, pečením a grilováním, vyšší podíl živočišných tuků v potravě, kouření cigaret a zvýšená konzumace alkoholu. Dalším samostatným rizikovým faktorem je obezita. Naopak mezi preventivní faktory patří pravidelná konzumace rybího masa a tuku, příprava pokrmů vařením, dostatečný příjem kalcia a vitaminu D v potravě.

Chcete přidat svůj názor?

Napsat komentář