Živiny pro krásu – aby naše kůže byla fit

Biotin (vitamin H) podporuje výstavbu kožních buněk a zodpovídá za barvu pleti, lesk vlasů a pevné nehty – tuto látku obsahují ořechy a semena, avokádo, ryby, kvasnice a vaječný žloutek.
 
 
 Železo je důležité pro zásobování těla kyslíkem, a tedy i pro barvu pleti – je obsaženo v ostružinách, citrusových plodech, fazoli, čočce, brokolici, zvěřině a sóji.
 
 Draslík zpevňuje vlasy a zuby – vyskytuje se v meruňkách, jablkách, špenátu.
 
 Karoten (v těle se přeměňuje na vitamin A) chrání kůži pře poškozením vlivem slunečního záření a udržuje ji měkkou a jemnou – tuto látku obsahuje hlavně karotka, medový meloun, dýně, paprika, meruňky, mango, špenát, zelené fazolky, brokolice, salát polníček a avokádo.
 Tip: Zeleninu bohatou na karoten připravujte vždy na rostlinném oleji, aby tělo mohlo přijmout vitamíny v ní obsažené!
 
 Lycopin chrání kožní buňky před volnými radikály (ty vznikají při metabolických pochodech a způsobují stárnutí kůže), a tak ji udržuje mladou. Vyskytuje se v rajčatech.
 
 Hořčík je důležitý pro zdravý metabolizmus, pevné kožní buňky a dobré prokrvení; je obsažen v celozrnných výrobcích, sójových výhoncích, luštěninách a listové zelenině tmavě zelené barvy (např. ve špenátu a kapustě).
 
 Sekundární rostlinné látky jsou ochranné látky z rostlin, které potlačují záněty, pečují o pěknou, napjatou pleť a navíc chrání před různými nemocemi – obsahují je meruňky, karotka, špenát, kapusta, luštěniny, celozrnné výrobky, borůvky (polyfenoly), černý rybíz, třešně (flavonoidy).
 Tip: Sekundární rostlinné látky se vyskytují ve slupce téměř u všech druhů ovoce a zeleniny – proto konzumujte nejlépe hodně syrové stravy!
 
 Selen chrání buňky před volnými radikály a tím brzdí celkový proces stárnutí; kromě toho podporuje účinek vitaminu E – vyskytuje se v tučných mořských a sladkovodních rybách, zvěřině, fazolí, čočce, sóji, vejcích, kokosových a para ořeších.
 
 Vitamin A udržuje kůži hladkou a navíc podporuje tvorbu nových kožních buněk – je obsažen v tučných rybách.
 
 Vitamíny skupiny B potřebuje organizmus pro zdravé vlasy, silné nehty, hladkou pleť a výstavbu vaziva – tyto vitamíny obsahuje mimo jiné zvěřina, sója, jogurt, brokolice, ořechy (lískové ořechy, mandle, para ořechy, arašídy), banány a avokádo.
 
 Vitamin C udržuje vazivo napjaté a elastické (společně se zinkem podporuje produkci kolagenu). Vedle toho vitamin C podporuje metabolizmus – je obsažen v ovoci (čím je ovoce kyselejší, tím lépe, např. kiwi, citrusové plody, bobulovité ovoce) a zelenině (např. v brokolici, zelí, špenátu, paprice, hrášku).
 
 Vitamin E
chrání kožní buňky před poškozením vnějšími vlivy (UV záření, znečištění vzduchu), pomáhá předcházet stařeckým skvrnám a napíná vazivo; obsahují ho rostlinné oleje (např. olej z pšeničných klíčků, slunečnicový olej), ořechy, paprika, rajčata, špenát.
 
 Zinek zklidňuje kožní obraz (při zánětech nebo akné), zlepšuje funkci kůže a pomáhá proti lámání vlasů, vypadávání vlasů a předčasnému šedivění – je obsažen v celozrnných výrobcích (např. v rýži natural, celozrnných ovesných vločkách), luštěninách, sezamu, vaječném žloutku, sóji.
 
 Kniha: Wellness Domácí rozmazlování, Pamela Tröndle, nakladatelství GRADA www.grada.cz

Chcete přidat svůj názor?

Napsat komentář