Ostatní

Bale je skrytý poklad Istrie

Bale je malé městečko na západním pobřeží Istrie, které se pyšní bohatou historií, přírodními krásami a starobylým centrem. Bale leží na křižovatce silnic vedoucích do Rovinje, Puly a Terstu, pouhých 5 kilometrů od moře. Je to ideální místo pro ty, kteří hledají autentické zážitky, klid a relaxaci.

Historie a památky Bale

Bale se poprvé zmiňuje v písemných pramenech jako římské sídlo Castrum Vallis. V 15. století se kolem středověkého hradu rodin Soardo a Bembo rozvinulo město s typickou istrijskou kamenou architekturou. Město je chráněno jako kulturní památka a nabízí návštěvníkům řadu zajímavostí.

V centru Bale si můžete prohlédnout hrad Soardo-Bembo, renesanční pevnost z 15. století, která byla nedávno kompletně zrekonstruována a slouží jako kulturní a turistické centrum města. Další zajímavostí je kostel svatého Juliána, barokní kostel z konce 19. století s vysokou zvonicí, která dominuje panoramatu města. Městská loža je elegantní budova z 16. století s arkádami a erbem rodiny Bembo. Lapidárium je krypta pod kostelem svatého Juliána, kde jsou vystaveny starověké náhrobní kameny a sochy. Milovníci dinosaurů můžou navštívit Paleo Park Mon Perin, archeologický park u zátoky Colone, kde byly objeveny fosilie několika druhů dinosaurů.

Olivový olej Bembo

Bale je také známé pro svou vynikající produkci olivového oleje, který je považován za jeden z nejlepších v Chorvatsku. Pokud chcete ochutnat opravdu kvalitní olivový olej vydejte se do malého krámku rodiny Lupić, který je v centru městečka na náměstí Trg Tomaso Bembo. Tato rodina má olivové háje v okolí Bale a vyrábí olivový olej Bembo. Ochutnejte zdejší typickou olivovou odrůdu Buža, která má plnou ovocnou chuť a kopíte ji u nás na www.olivum.cz.

Další zajímavá místa na Istrii

Bale je skvělým výchozím bodem pro objevování dalších krás Istrie. V okolí města se nachází několik malebných pláží, jako jsou San Polo a Colone, kde si můžete užít slunce a moře. Pro milovníky sportu a adrenalinu jsou k dispozici cyklostezky, potápění, plachtění, jízda na koni nebo lezení.

Pokud máte chuť na kulturní a historické památky, můžete se vydat například do Rovinj. Malebné přímořské město s úzkými uličkami, barevnými domy a impozantním kostelem svaté Eufemie vás určitě nadchne. Milovníci antiky by neměli vynechat Pulu s římským amfiteátrem a Augustovým chrámem. Pokud dáváte přednost přírodě, tak se vydejte na moře a navštivte Brijuni. Národní park tvořený souostrovím 14 ostrovů, které nabízejí nádhernou přírodu, archeologické lokality a safari park. V hornatém centru Istrie je krásné městečko Motovun. Středověké městečko na vrcholu kopce, které je proslulé svým filmovým festivalem, lanýži a výhledem na okolní krajinu.

Bale je tedy místem, které stojí za to navštívit a poznat. Je to místo, kde se snoubí tradice a modernost, kde se cítíte jako doma a kde si odpočinete od shonu a stresu. Bale je skrytý poklad Istrie, který vás určitě nadchne.

Mohlo by se vám také líbit...