Jídlo & recepty, Ostatní, Tipy & rady

Co je dieta podle krevní skupiny?

Eat Right 4 Your Type , mega bestsellerová kniha, která doporučuje přizpůsobit jídelníček vaší krevní skupině, předběhla dobu. Před rokem 1996 – tedy rokem, kdy byla zveřejněna – byla krevní skupina informací používanou téměř výhradně v případě nouzové transfuze. Myšlenka, že by krevní skupina mohla (a měla by) hrát klíčovou roli při hubnutí nebo při rozhodování o výživě, byla většinou lékařů odmítnuta. Nicméně program, který kniha zastávala (známý jako „dieta podle krevních skupin“), zůstává – téměř o tři desetiletí později – globálním fenoménem, ​​který byl přeložen do 65 jazyků.

„Jednotlivci jsou různí, a proto má smysl rozmanitost stravy,“ říká Peter D’Adamo, ND , odborník na přírodní zdraví a výzkumník, který pomohl tento přístup prosadit. „Pokud budete jíst správně podle vaší krevní skupiny, zhubnete. Věda je jasná – a stejně tak i posudky od stovek tisíc lidí, kteří se podělili o své úspěchy.“ Pokračujte ve čtení, abyste se dozvěděli více o dietě podle krevní skupiny a její účinnosti při hubnutí.

Jaká je dieta podle krevní skupiny?

Koncept personalizované výživy obnovil diskuse o dietě podle krevních skupin jak na sociálních sítích, tak mezi lékařskými odborníky. Lékaři se vracejí k původním tvrzením o dietě a zkoumají ji optikou moderní vědy. Mezi těmi, kdo vyzdvihují její přednosti, je ortopedka Emily Woolcock, MD , která říká, že díky dietě podle krevní skupiny výrazně zhubla a zmírnila únavu a bolest. „Dokonce mi to pomohlo s touhou po sacharidech,“ říká.

Jaké je tedy tajemství jeho úspěchu? Podle Leslie Sharpe, MD , je dieta podle krevní skupiny ve svém jádru protizánětlivá dieta; „Přístup, o kterém se prokázalo, že pomáhá zhubnout každému typu dietáře,“ vysvětluje. Dr. Sharpe použil plán ke snížení hmotnosti v menopauze a nabití energie při práci na 24hodinových směnách na pohotovosti.

Jak funguje dieta podle krevní skupiny?

Premisa plánu je poměrně jednoduchá: Každá z různých krevních skupin se vyvinula tak, aby na lektiny (nebo proteiny) v různých potravinách viděla buď jako vítané hosty, nebo vetřelce. Když jíme potraviny kompatibilní s naší krevní skupinou, trávení probíhá hladce – dodává hubnoucí živiny a uvolňuje hormony, které podporují zdravý metabolismus. Naopak, když jíme nekompatibilní potraviny, lektiny se zaseknou. „Lektiny se vážou na stěny trávicího traktu a mohou vyvolat zánět,“ vysvětluje Dr. D’Adamo. Výsledkem je shlukování buněk , efekt, který napodobuje alergie a může způsobit prosakování střev, IBS a přibírání na váze.

Jaké potraviny bych měl jíst podle své krevní skupiny?

V návaznosti na tuto vědu výzkumníci pozorovali vliv tisíců potravin na různé krevní skupiny s cílem stanovit optimální stravu pro každou z nich. „Byla jsem ohromena, když jsem viděla ty korelace,“ říká odbornice na funkční diagnostickou výživu Jennifer Woodward , která zjistila, že výzkum potvrdil výsledky mnoha testů citlivosti na potraviny, které provedla. Jeden příklad: Typ O by se měl vyhýbat pšenici a mléčným výrobkům . „Přivádí mě to k názoru, že platit stovky dolarů za test citlivosti na potraviny je zbytečný náklad, pokud člověk prostě zná svou krevní skupinu,“ říká.

Dieta podle krevní skupiny se od svého zavedení v roce 1996 samozřejmě vyvíjela. Podle naturopata Samma Pryce, ND , který studoval pod vedením Dr. D’Adama a nyní učí pacienty vícevrstvý dietní systém podle krevních skupin, je mnohem přesnější. I když stále existují stravovací plány pro každý ze čtyř typů, existuje také přizpůsobení pro jednotlivce.

Další změna v plánu: Sacharidy nejsou nepřítel. „Typy A, B a AB, které tvoří více než polovinu populace, dokážou obiloviny snadno trávit, a proto sacharidy nebrání hubnutí,“ vysvětluje Dr. Pryce.

Podle výzkumu Dr. D’Adama mohou ve skutečnosti typy A a AB ke ztrátě sacharidů skutečně potřebovat více sacharidů – 2,5krát více – než předepisuje mnoho diet. „Ženám se daří nejlépe na širší škále chytrých sacharidů, než doporučují striktní keto,“ říká Dr. D’Adamo.

Dr. Pryce poznamenává, že když jíme podle krevní skupiny, je mnohem pravděpodobnější úbytek hmotnosti. Níže je plán, který nazývá jednou ze svých „tajných zbraní pro dlouhý a vitální život!“

Jaký dietní plán funguje nejlépe pro moji krevní skupinu?

Dr. D’Adamo říká, že naše geny uchovávají „paměť“ na potraviny, které jedli naši nejstarší předkové. Chcete-li podnítit hubnutí, jeho plán doporučuje sladit vaši krevní skupinu s personalizovaným potravinovým kódem:

  • Typ O (Masožravec) : Nejstarší krevní skupina, tito lovci a sběrači získávají energii, když konzumují stravu bohatou na živočišné bílkoviny a nízkým obsahem lepku. (Přemýšlejte: upravené plány keto nebo paleo.)
  • Typ A (poháněný rostlinami) : Jak se jejich raní předkové vyvíjeli k životu na farmách, tato skupina se naučila prosperovat z pěstovaného ovoce, zeleniny a komplexních obilnin. (Přemýšlejte: semi-vegetariánský životní styl.)
  • Typ B (všežravec) : Když lidé začali migrovat mezi různými podnebími a terény, stali se mistry flexibility potravin a byli schopni oživit svůj metabolismus na různé druhy jídla. (Přemýšlejte: vyvážené makroplány.)
  • Typ AB (hybrid) : Na rozdíl od ostatních typů, které se určují převzetím dominantní krevní skupiny od svých rodičů, si tato vzácná a „tajemná“ skupina vypůjčuje určité vlastnosti z prolínání typů A a B, takže jejich příjem potravy je smíšený. Taška. (Čtěte: všeho s mírou.)

Neznáte svou krevní skupinu? Zavolejte svému lékaři a zjistěte nebo proveďte svůj vlastní rychlý test pomocí domácí sady .

Mohlo by se vám také líbit...