Ostatní, Tipy & rady

Jak zachránit život své kočce nebo psovi, pokud se dusí

Jakkoli byste rádi sledovali každý pohyb vašeho mazlíčka, nemůžete – a vaše kočka nebo pes se nevyhnutelně dostanou do něčeho, co by neměli. Někdy vám jednoduše rozžvýkají jednu z vašich ponožek nebo převrhnou odpadkový koš; a i když je nepořádek v tuto chvíli nepříjemný, nakonec to není velký problém. V určitém okamžiku se však váš pes nebo kočka může do něčeho dostat a začít se dusit. Protože k udušení může dojít kdykoli – dokonce i když jedí vlastní jídlo – je důležité, abyste věděli, jak svého mazlíčka zachránit.

Možná nebudete mít čas spěchat se svým mazlíčkem k veterináři, než se situace stane vážnější. Takže pokračujte ve čtení, abyste se dozvěděli, jak zabránit tomu, aby se vaše kočka nebo pes udusili. Jsou to informace, o kterých doufáte, že je nikdy nebudete potřebovat – ale také mohou zachránit život vašeho chlupatého přítele.

Jak časté je udušení domácího mazlíčka?

Jedna z věcí, které na svém mazlíčkovi milujete, je také jedna z věcí, která je vystavuje nebezpečí: Žijí přítomností. Pokud má Fido hlad , ve spěchu sežene jídlo. Pokud Felix uvidí něco lesklého, co chce žvýkat, zvedne to. Domácí mazlíčci neposuzují situace stejně jako my, a proto musíte být ve střehu. Ale bez ohledu na to, jak jste opatrní, váš mazlíček se může udusit. Kočky i psi se často dusí. Oprah Winfreyová ve skutečnosti přišla o svého zlatého retrívra Gracie v roce 2007 při udušení. Nehody se stávají – proto je důležité vědět, jak v daný okamžik reagovat.

Jak poznám, že se můj pes nebo kočka dusí?

Znalost příznaků udušení je prvním krokem k možné záchraně života vašeho mazlíčka. Psi a kočky mohou kašlat, kýchat nebo vydávat jiné nezávažné zvuky, které znějí jako dušení. Zde je ale návod, jak poznat, kdy je potřeba okamžitý zásah.

 • Pes: Pokud váš pes přechází sem a tam, zatímco dáví nebo si hrabe u tlamy, může se dusit . Mějte na paměti, že pokud jsou její dýchací cesty zcela zablokované, nemusí být schopna vydat žádný zvuk.
 • Kočka: Pokud má vaše kočka otevřenou tlamu a sliní, má zvýšený dechový pohyb v žaludku a při dýchání vydává vysoké zvuky nebo chrápání, může se dusit. Jeho dásně a jazyk mohou také začít modrat.

Jak zachránit dusícího se psa nebo kočku

Ať už máte psa nebo kočku, je důležité, abyste v případě udušení okamžitě zavolali svého veterináře (samozřejmě poté, co se jim pokusili pomoci). I když překážku odstraníte, budou chtít zhodnotit zdraví vašeho mazlíčka a ujistit se, že udušení nezpůsobilo žádné vážnější problémy. Značka krmiva pro domácí zvířata Hill’s sdílí okamžité kroky, které byste měli podniknout, pokud se váš pes nebo vaše kočka dusí níže.

Pokud se váš pes dusí:

 1. Otevřete její ústa a zkontrolujte, zda není překážkou. Přejeďte prstem ze strany na stranu, abyste zjistili, zda můžete předmět uvolnit. Mějte na paměti, že váš pes je pravděpodobně úzkostný: Pokud to nemůžete udělat bezpečně bez kousnutí, okamžitě kontaktujte svého veterináře.
 2. Pokud překážka není vidět nebo ji nemůžete prstem uvolnit, proveďte Heimlichův manévr pro psy. Pokud máte velkého psa, dejte ji kolem ramen a spojte ruce na jejím břiše. Sepněte pěst a zatlačte nahoru a dopředu. Pokud máte malého psa, otočte ji a zatlačte na její horní část břicha, přímo pod hrudní koš.
 3. Petguide také doporučuje umístit svého psa do polohy trakaře tak, že ji chytíte za zadní tlapky a silou ji stlačíte hlavou dolů, poté ji uštědříte „ostrou ránu“ mezi lopatky. Podívejte se na jejich webové stránky pro schéma .
 4. Pokud máte potíže, okamžitě vezměte svého psa k veterináři nebo do zvířecí nemocnice.

Pokud se vaše kočka dusí:

 1. Otevřete mu ústa a ukazováčkem do ní zameťte, abyste uvolnili překážku, a podívejte se dovnitř, abyste se ujistili, že překážku nezasouváte hlouběji. Můžete mu také jemně vytáhnout jazyk dopředu, abyste mu viděli hlouběji do krku.
 2. Pokud překážka není vidět, proveďte Heimlichův manévr pro kočky. Držte ho zády opřený o vaši hruď, nohy svěšené. Pevně, ale jemně zatlačte na jeho břicho asi pětkrát rychlými tahy nahoru. Pokud to nepomůže, držte ho za boky tak, aby jeho hlava směřovala dolů, a proveďte další vymetání úst.
 3. Pokud máte potíže, okamžitě vezměte kočku k veterináři nebo do zvířecí nemocnice.

Nebezpečí udušení pro kočky a psy

Domácí mazlíčci jsou zvědaví a nepředvídatelní, takže neexistuje žádný spolehlivý způsob, jak jim zabránit, aby se udusili. Existují však věci, které pro vaši kočku nebo psa představují vyšší riziko udušení.

 • Kosti (vařené nebo surová kůže)
 • Kuličky
 • Kameny
 • Tyčinky
 • Hračky s plastovými očima, stuhami nebo peříčky
 • Plastová fólie a hliníková fólie
 • Dětské hračky
 • Příze
 • Silný
 • Gumičky

Nemusíte žít v neustálém strachu, že se váš mazlíček udusí, a držte ho dál od všech hraček a pamlsků. Ale váš chlupatý přítel je součástí vaší rodiny – takže je důležité být si vědom nebezpečí, aby bylo vaše štěně nebo kočička v bezpečí.

Mohlo by se vám také líbit...